Tiež vás trápia strie? Odhalili sme pre vás deväť najväčších mýtov

Tiež vás trápia strie? Odhalili sme pre vás deväť najväčších mýtov

Strie sa tvoria kvôli priberaniu, problém s nimi majú len ženy, štíhlych sa netýkajú, pomáha na nich opálenie... Zobrali sme si na paškál deväť najväčších mýtov o striách a rozhodli sme sa im pozrieť na zúbok.

Mýtus č.1: Strie trápia len ženy

Možno už ste to počuli, možno nie, ale každopádne je treba to neustále pripomínať. Strie rozhodne nie sú problém, ktorý trápi iba ženy! Jasne, ženám sa dosť  často objavia počas tehotenstva (najčastejšie v šiestom a siedmom mesiaci), avšak objaviť sa pokojne môžu aj u mužov. Samozrejme nie počas tehotenstva, ale napríklad v puberte. Navyše, u mužov dochádza k nižšej produkcii kolagénu, ktorý má na pleť a jazvičky na nej vyložene liečivé schopnosti.
 

Mýtus č.2: Strie spôsobuje váhový prírastok

Akokoľvek sa vám to môže zdať pravdivé, kdeže, toto je naozaj mýtus! Podľa najnovších zistení dermatológov nespôsobuje strie priberanie a následné "vytiahnutie" kože, ale hormóny! Logicky, s istým obdobím rastu vznik strií súvisí. Lenže prapôvodca ich vzniku nie je onen "rast" (čiže priberanie), ale práve hormóny, respektíve zmeny ich hladín a následne zmeny metabolizmu.
 

Zaujíma vás táto téma? Prečítajte si náš článok Poznáme pravú príčinu tvorby strií!

 

Mýtus č.3: Strie sa objavujú iba na bruchu

Kto ich má, vie, že toto fakt nie je pravda. Keď je príčinou strií tehotenstvo, potom ano, najčastejšie sa objavia na bruchu. Ale nikde bohužiaľ nie je napísané, že sa neobjava aj na prsiach, stehnách, lýtkach, zadku, bokoch, vrchnej časti ramien alebo okolo lakťov a kolien. Ach jaj!
strie
 

Mýtus č.4: Keď schudnem, strií sa zbavím

Hoci to znie ako jasná vec, skutočnosť je iná. Pretože strie nemajú s tukom nič, čo dočinenia, ale sú vlastne jazvami v dermis, ani schudnutie ich stav nijako výrazne nezlepší. Ale máme aspoň jednu dobrú správu - ak ide o nové strie (ružové či červené), v tejto fáze cvičenie môže ešte pomôcť. Akonáhle však raz zbelajú, chudnutie nepomôže.
 

Mýtus č.5: Som chudá, strie sa ma netýkajú

Ako už sme písali vyššie, strie nemajú s váhou či šírkou nič moc spoločného, spôsobujú ich zmeny hormonálnych hladín v organizme a tiež genetické faktory. Napríklad u teenagerov sa môžu strie objaviť kvôli hormonálnym zmenám bez ohľadu na váhu
Mýtus č.6: Strie sú stále rovnaké
Kdeže, strie menia farbu. Krátko potom, čo sa objavia, sú červenkasté alebo ružovkasté, kedy je ich farba spôsobená farbou ciev, ktoré sú vidieť skrz nekompaktnú dermis. Ako sa postupne cievy sťahujú, červené linky sa menia na biele či striebristé kvôli tuku pod kožou. V priebehu času môžu strie ešte ďalej blednúť. Farbu strií ovplyvňuje aj váš farebný tón pleti.
 

MÝTUS č.7: Keď sa opálite, strie zmiznú

Faktom je, že opálenie strie dokáže čiastočne prekryť. Ale rozhodne nespôsobí ich úplné zmiznutie. V niektorých prípadoch dokonca môže naopak dôjsť k ich zvýrazneniu, najmä ak ide o staršie strie, ich svetlá farba na opálenej pokožke ešte viac vynikne. Tkanivo s jazvami sa totiž, na rozdiel od normálnej pokožky, neopaľuje.
 

Mýtus č.8: Dermabrázia a mikrodermabrázia vás strií zbaví

Hoci mikrodermabrázia napomáha pleti lepšie absorbovať AHA kyseliny a retinoidy, ktoré sa v liečbe strií využívajú, na strie ako také nemá žiadny vplyv. A v prípade dermabrázie, agresívnejších spôsobov liečby, môže dokonca dôjsť k zhoršeniu problému.
 

Mýtus č.9: V priebehu času sa strie zahoja samy

Žiadna jazva sa nezahojí sama, teda ani strie nie, bez ohľadu na to, koľko času ubehne. Poškodené elastínové proteínové vlákna sa samy neopravia.

S článkom súvisia tieto produkty:

New Gel+ E
Chcete naozaj vyhladiť vaše jazvy, či strie? Máme pre Vás riešenie v podobe silikónového gélu New Gel+
100% vegan
V tehotenstve a pri dojčení
37 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
75% žien rieši problém s citlivou pleťou. Patríte k nim tiež?
Problémy s pleťou23.3.2015

75% žien rieši problém s citlivou pleťou. Patríte k nim tiež?

Citlivá pleť neprimerane reaguje na vonkajšie aj vnútorné podnety. Výsledkom býva sčervenanie pokožky, šupinky, pocity pnutia, svrbenie či pálenie.

Dermaheal CC krém pohľadom blogeriek
Problémy s pleťou29.4.2014

Dermaheal CC krém pohľadom blogeriek

Boli sme zvedaví či CC krém zvláda takzvanú kompletnú korekciu (Complete Correction) tak ako to tvrdí jeho názov. Poslali sme preto tento produkt štyrom známym českým aj slovenským blogerkám, aby ho odskúšali na vlastnej koži a podelili sa o ich reálnu skúsenosť. Ak uvažujete o kúpe tohto multifunkčného krému, nasledujúce recenzie aj s obrázkami môžu byť veľmi užitočné.