Aktinická keratóza

Drsná, šupinatá kožná vyrážka

Aktinická keratóza sa prejavuje hrubými plôškami kože so šupinkami, ktoré sa rozvíjajú po rokoch, kedy bola koža vystavená slnečnému žiareniu. Obyčajne sa objavuje na tvári, perách, ušiach, chrbátoch rúk, predlaktiach, na koži hlavy a krku.
 
Aktinická keratóza sa rozvíja pomaly a zvyčajne neviditeľne a bez symptómov, až na vznik malých fliačikov na koži. Trvá roky, než sa tieto kožné lézie rozvinú, väčšinou sa objavujú u starších ľudí.
 
Malé percento lézií aktinickej keratózy sa môže rozvinúť v rakovinu kože. Znížiť riziko vzniku aktinickej keratózy je možné znížením vystavovania pokožky slnečnému žiareniu a jej ochranou pred ultrafialovými lúčmi.
 

Medzi hlavné symptómy patria:

  • Hrubé, suché či šupinaté plôšky na koži, ktoré v priemere zvyčajne nepresahujú 2,5 cm
  • Ploché či mierne zdvihnuté plôšky alebo hrčky vo vrchnej vrstve kože
  • V niektorých prípadoch majú plôšky tvrdý povrch pripomínajúci bradavice
  • Farba je rôzna od ružovej, červenej až po hnedú
  • Postihnutá oblasť môže svrbieť či páliť
 
Hlavnou príčinou vzniku aktinickej keratózy je časté či intenzívne vystavovanie pleti ultrafialovým lúčom či už na slnku alebo v soláriu.
 
Medzi rizikové faktory rozvoja patrí vek vyšší ako 40 rokov, časté opaľovanie alebo spálenie od slnka, svetlá pleť s blond či ryšavými vlasmi, modré či inak svetlo zafarbené oči, tendencia k pihám alebo k spáleniu pri opaľovaní. Ďalej rakovina kože alebo už skorej rozvinutá aktinická keratóza a oslabený imunitný systém ako výsledek chemotrapie, chronickej leukémie, AIDS alebo liekov užívaných po transplantácii orgánu.