Atopický ekzém

Zápalové ochorenie kože

Atopický ekzém sa prejavuje svrbiacou, začervenalou, opuchnutou či popraskanou kožou. Z postihnutých oblastí môže vytekať číra tekutina a v priebehu času majú tieto oblasti kože tendenciu sa zhrubovať. Atopický ekzém sa typicky objavuje už v detstve. U veľmi malých detí môže byť postihnuté takmer celé telo, s pribúdajúcim vekom sa táto vyrážka najčastejšie objavuje na zadnej strane kolien a na lakťoch. U dospelých jedincov sú najčastejšie postihnuté dlane a chodidlá.
 
Aj keď postihnuté miesta svrbia, ich škrabanie stav ešte zhoršuje a navyše zvyšuje riziko vzniku infekcie.
 
Príčina atopického ekzému nie je známa, ale faktory zahŕňajú genetické dispozície, disfunkciu imunitného systému, vplyv okolitého prostredia. Častejšie sa tiež objavuje u ľudí, ktorí bývajú vo veľkých mestách. Symptómy zhoršuje kontakt pokožky s chemikáliami a časté umývanie rúk. Rovnako tak emočný stres, ktorý príznaky ešte zhoršuje, nie je však spúšťačom ochorenia.
 
Liečba atopického ekzému spočíva vo vyhýbaní sa všetkému, čo ochorenie zhoršuje, ďalej denné umývanie spojené s aplikáciou hydratujúceho krému, aplikácie steroidných krémov a samozrejme branie liekov, ktoré napomáhajú prekonať nepríjemné svrbenie. K zhoršeniu stavu dochádza pri kontakte kože s vlnenou látkou, mydlom, parfumom, chlórom, prachom a cigaretovým dymom. Liečbu v prípade vzniku bakteriálnej infekcie dopĺňajú antibiotiká. Liečba vyžaduje zmeny v strave iba v prípade podozrenia na potravinovú intoleranciu či alergiu. Atopický ekzém postihuje v niektorej časti života 20% ľudí.