Dermabrázia

Chirurgické ošetrenie pleti

Toto chirurgické ošetrenie pleti býva vykonávané väčšinou v profesionálnych lekárskych podmienkach dermatológom či plastickým chirurgom vyškoleným pre túto špecializovanú procedúru. Dermabrázia sa vykonáva už mnoho rokov. Jej základom je zámerné kontrolované obrúsenie vrchnej až strednej vrstvy kože rôznymi nástrojmi. Za týmto účelom sa využívajú drôtené kefky, diamantové brúsky, sterilný šmirgľový papier, soľné kryštály a ďalšie mechanické nástroje.
 
Dermabrázia by sa nemala zamieňať za mikrodermabráziu,čo je novšie a nechirurgické ošetrenie, ktoré nemusí nutne vykonávať lekár. Ošetrenie može vykonávať zdravotná sestra, kozmetička, zdravotnícky asistent alebo si ho môžete dokonca urobiť sami doma.
 
Pretože sa dermabrázia radí k invazívnym chirurgickým ošetreniam, väčšinou vyžaduje použitie lokálneho anestetika. Po ošetrení je typická mierna krvácavosť pleti, pretože dochádza k odstráneniu niekoľkých vrstiev epidermis a niekedy zasahuje až do retikulárnej dermis. Tým pádom je tu vždy malé riziko jazvičiek, farebných nerovností pleti či infekcie. Úplné zahojenie kože trvá podľa hĺbky ošetrenia, a to medzi 7 až 30 dňami.
 
Aj napriek týmto rizikám sa jedná o populárnu procedúru, ktorá je schopná zredukovať jazvy po akné, strie, tetovanie, prejavy hyperpigmentácie i vrásky. V súčasnosti ju však nahrádzajú menej invazívne procedúry napríklad ako laserová terapia. Oproti nej má však dermabrázia jednu veľkú výhodu, a to cenu, ktorá je výrazne nižšia.