Ekzém

Termín označujúci skupinu ochorení pleti, ktoré sa prejavujú zápalom a podráždením

Najčastejším typom ekzému je atopická dermatitída či atopický ekzém. Slovo atopický sa vzťahuje ku skupine ochorení s často dedičným sklonom k rozvoju ďalších alergií ako je napríklad astma alebo senná nádcha.
 
Ekzém postihuje medzi 10% a 20% detí a približne 3% dospelej populácie. Väčšina detí sa za zbaví prejavov ekzému vo veku okolo svojich desiatych narodenín, avšak menšia časť sa s ekzémom potýka celoživotne. V súčasnosti je však už možné správnou liečbou prejavy ochorenia redukovať.
 
Hlavným prejavom ekzému je svrbenie kože, či už sa jedná o kožu na rukách, chrbte či tvári. Svrbeniu môže a nemusí predchádzať vyrážka. Tá sa najčastejšie objavuje na tvári, zozadu pod kolenami, na zápästiach, rukách alebo nohách. Môže sa, však objaviť aj inde na tele.
 
Postihnuté oblasti sa zdajú zvyčajne veľmi suché, stuhnuté či šupinaté. U ľudí so svetlou pleťou sa môžu postihnuté oblasti javiť červenkasté, neskôr môžu mierne zhnednúť. U ľudí s tmavšou pleťou môže ekzém ovplyvniť pigmentáciu a postihnuté oblasti sa potom zdajú výrazne svetlejší alebo tmavší ako okolitá koža. U detí môžu svrbivé vyrážky mokvať či naopak nadmerne vysychať, čo sa väčšinou deje na tvári a hlave.
 
Príčina vzniku ekzému nie je známa, ale predpokladá sa, že je spojená s nadmerne citlivou reakciou imunitného systému na podráždenie. Táto reakcia spôsobuje symptómy ekzému. Ekzém sa navyše často objavuje v rodinách, kde už majú v anamnéze astmu a ďalšie alergie. Vysychanie pokožky a prienik baktérií môže spôsobiť aj poškodenie pleti.
 
U niektorých ľudí sa svrbivé vyrážky objavia ako reakcia na istú látku či okolnosť. U niekoho to môže byť kontakt s drsným a hrubým materiálom, u iného prílišné teplo či chlad, vystavenie pleti dezifenkčným prípravkom alebo zvieracej srsti. Spúšťačom symptómov ekzému môže byť prekvapivo aj resperačná infekcia či prechladnutie, rovnako ako stres, ktorý už vzniknuté symptómy naďalej zhoršuje.
 
Hoci na ekzém v súčasnosti neexistuje liek, pre väčšinu postihnutých je úľavou užívanie liekov a tiež dôsledné vyhýbanie sa príčinám vyrážok. Toto ochorenie nie je nákazlivé a nešíri sa z človeka na človeka.