Folikulárna hyperkeratóza

Geneticky podmienený stav, pre ktorý je charakteristická zvýšená produkcia rohoviny a zvýšené rohovatenie ústia vývodov chĺpkov

Folikulárna hyperkeratóza je stav pleti, pri ktorom vlasové folikuly obsahujú nadmerné množstvo keratínu (rohoviny). Patrí medzi problémy kože súhrnne zvanéj hyperkeratózy, pre ktoré je typická nadmerná produkcia keratínu.
 

Bez keratínu nie sú vlasy ani nechty

Bielkovinová látka keratín, ktorá sa prirodzene nachádza vo vrchných vrstvách pleti, je hlavným stavebným prvkom vlasu. Je tiež súčasťou kožného mazu, ktorý poskytuje pleti prirodzenú lubrikáciu. Nadmerné množstvo keratínu však spôsobuje upchávanie vlasových folikul. Výsledkom je vznik tvrdých pupienkov na vlasovej časti hlavy. Ich vrcholok je zvyčajne pokrytý kožným mazom, vďaka ktorému sa javia pupienky biele. Tieto upchaté vlasové folikuly spôsobujú tvrdnutie pleti, najmä na rukách, ušiach či nohách.
 

Nedostatok dôležitých vitamínov

Nadbytočný keratín býva obvykle spojený s nedostatkom vitamínu A, B-komplexu, vitamínu C a vitamínu E. Preto sa folikulárna hyperkeratóza väčšinou objavuje u ľudí, ktorí nemajú dostatočný príjem ovocia a zeleniny alebo držia diétu so striktným obmedzením kalorického príjmu.
 
Pre folikulárnu hyperkeratózu neexistuje liečba. Odporúča sa však zvýšenie príjmu spomínaných vitamínov, buď v podobe výživových doplnkov alebo konzumáciou potravín ako je mrkva, vajcia, ryby, žltá a zelená zelenina. Pleť je tiež vhodné zvýšene hydratovať.
 
Pre komplexné výživu pleti užívajte výźivový doplnok BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic!