Fototypy

Rozdelenie pleti podľa reakcie na ultrafialové žiarenie

Fitzpatrikova škála či Fitzpatrickov test typu kože / Fitzpatrickova škála fototypov je numerická klasifikačná schéma farby kože, ktoré vyvinul v roku 1975 Thomas B. Fitzpatrick, dermatológ z Harvardu. Jeho prvou snahou bolo vyvinúť škálu, ktorá by dokázala predpovedať reakciu pleti podľa jej farby na osvietenie ultrafialovým žiarením.
 

Bola nutná inovácia

Pôvodnú schému rozvinul najmä na základe farby pleti a očí, keď sa však ukázala táto schému ako zavádzajúca, nahradilo ju práve schéma vyvinuté na základe reakcie kože na slnečné žiarenie, ktoré bolo navyše rozšírené o ďalšie typy kože. Fitzpatricková škála zostáva aj v súčasnosti funkčným nástrojom pre dermatologický výskum pigmentácie pleti. Pleť sa rozdeľuje na šesť typov, od najsvetlejšieho po veľmi tmavý.
 

Prvý bol Von Luschan

Pred Fitzpatrikovom sa využívala pre určenie typu pleti Von Luschanova chromatická škála, ktorú do svojej škály Fitzpatrick čiastočne zahrnul. Chromatická škála pozostáva z 36 sklenených matných doštičiek, ich farebný odtieň sa porovnáva s odtieňom kože, ideálne v oblasti, ktorá nie je vystavená slnečnému žiareniu.
 
Škála sa využívala najmä pre klasifikáciu odtieňu pleti v závislosti na rasovej klasifikácii populácie na rozdiel od Fitzpatrikovy škály, ktorá sa zaoberá práve reakciou pleti na slnenie. Von Luschan rozdeľuje kožu na veľmi svetlý či biely, "keltský" typ (bodové ohodnotenie 0-6 bodov, zodpovedá fototyp I.), svetlý "európsky" typ (bodové ohodnotenie 7-13 bodov, zodpovedá fototyp II.), Ľahký stredný či "európsky typ s tmavou pleťou" (bodové ohodnotenie 14-20, zodpovedá fototyp III.), stredne tmavý či typ "s olivovou pleťou" (bodové ohodnotenie 21-27, zodpovedá fototyp IV.), tmavý či "hnedý" typ (bodové ohodnotenie 28-34, zodpovedá fototyp V.) a veľmi tmavý či "čierny" typ (bodové ohodnotenie 35-36, zodpovedá fototyp VI.).
 

3 faktory, ktoré ovplyvňujú, aký máte fototyp:

  • Genetické dispozície - typ pleti je daný geneticky a je jedným z mnohých aspektov celkového vzhľadu, zahŕňa aj farbu očí, vlasov, a pod.
  • Reakcia na slnenie - spôsob, akým pleť reaguje na ožiarenie slnkom, je tiež dôležitým faktorom
  • Vzťah k opaľovaniu - ako často sa opaľujete?

Šesť kategórií podľa Fitzpatricka:

Typ I.

Na slnku sa vždy spáli, nikdy sa neopaľuje. Jeho nositeľ máva bledú pleť, blond alebo ryšavé vlasy, modré oči a pehy.
 

Typ II.

Na slnku sa obvykle spáli, opaľuje sa minimálne. Jeho nositeľ máva svetlú pleť, blond alebo ryšavé vlasy a modré, zelené či orieškové oči.
 

Typ III.

Niekedy sa na slnku mierne spáli, rovnomerne sa opaľuje. Jeho nositeľ máva krémovo bielu pleť, akýkoľvek odtieň vlasov aj očí..
 

Typ IV.

Na slnku sa spáli zriedka, vždy sa opaľuje dobre a jeho nositeľ má stredne tmavú pleť, vlasy aj oči.
 

Typ V.

Veľmi zriedka sa na slnku spáli, veľmi rýchlo a ľahko sa opaľuje a jeho nositeľ má tmavú pleť, vlasy a oči.
 

Typ VI.

Nikdy sa nespáli, ani sa nikdy neopáli. Jeho pleť je vysoko pigmentovaná v odtieni tmavo hnedej až najtmavšej hnedé.