Griffonia

Griffonia simplicifolia je africký ker a zdroj látky 5-HTP, ktorá sa využíva ako prírodné antidepresívum

Západoafrický ker Griffonia simplicifolia je najväčším zdrojom látky 5-HTP, ktorá tvorí až 20% váhy jeho semien. Práve vďaka obsahu tejto látky 5-HTP je extrakt z Griffonia simplicifolia obľúbenou súčasťou doplnkov stravy podporujúcich chudnutie, lepší spánok a využíva sa aj ako alternatíva k bežným, lekármi predpisovaným antidepresívam.

Serotonín pre dobrú náladu

Aminokyselina 5-hydroxytryptofan má pozoruhodný účinok - je stavebnou zložkou serotonínu, neurotransmiteru ovplyvňujúceho chuť k jedlu i náladu. Extrakt z Griffonie stimuluje produkciu serotonínu a následne navyšuje jeho účinok na organizmus.

Asi 80% serotonínu produkovaného v organizme využíva telo na reguláciu pohybov čriev, zvyšok sa syntetizuje v centrálnej nervovej sústave, kde je jeho časť využitá pre pozastavenie produkcie dopamínu. Tento neurotransmiter priamo ovplyvňuje chuť do jedla, ktorú zvyšuje. Keď je jeho vyplavovania v tele potlačené, dochádza k zníženiu chuti do jedla. Vďaka tomu sa často Griffonia využíva pre potlačenie chuti do jedla v doplnkoch stravy na chudnutie.

"Prírodné antidepresívum"

Serotonín môže mať popri tom za následok povznesenie nálady, zvýšenie sebavedomia a celkové zlepšenie životného pocitu. Ak je 5-HTP skonzumovaný, aby došlo k navýšeniu syntézy serotonínu, tiež tieto pocity vzrastajú. Extrakt z Griffonia simplicifolia preto býva často užívaný čoby alternatíva k antidepresívam na lekársky predpis. Medzi jeho ďalšie účinky, podobne ako u bežných antidepresív, sa radí úľava od nespavosti, zlepšenie stavu porúch nálad (depresie, úzkosti) a dokonca stavu ADHD. Serotonín môže napomôcť uľaviť aj od chronických bolestí a migrén.

Vzhľadom k tomu, že aminokyselina 5-HTP sa v organizme prirodzene vyskytuje, sú v prípade extraktu z Griffonie popísané výrazne znížené vedľajšie účinky než v prípade syntetických medikamentov. Medzi vedľajšie účinky, ktoré sa môžu objaviť, patria závraty.