Horčík

Ľahký stredne tvrdý kov a dôležitý stopový prvok pre ľudský organizmus

Horčík sa často využíva u výroby ľahkých, pevných zliatin, kde zvyšuje ich pevnosť a znižuje náchylnosť ku korózií. Ďalej sa priemyselne využíva ako redukčné činidlo v organickej syntéze a pri pyrotechnických aplikáciách. Je dôležitou súčasťou chlorofylu, ktorý je potrebný pre priebeh fotosyntézy v rastlinách. 
 
V organizme ho samozrejme v podobe kovu nenájdeme, len malé stopové množstvá (stovky mikrogramov). 
 

Horčík pre srdce a život bez kŕčov

Tento univerzálny minerál má rozmanitý vplyv na ľudský organizmus, Ovplyvňuje zdravie kardiovaskulárnej sústavy, znižuje krvný tlak, pôsobí proti srdečnej arytmii. Uvolňuje svaly po fyzickom vypätí a zmierňuje kŕče. Taktiež uľavuje od kŕčov zapříčinených menštruačnými bolesťami. Má pozitívny vplyv na cukrovku druhého stupňa. Ďalej horčík napomáha liečbe astma a  bronchitídy, reguluje fungovanie štítnej žľazy a zmierňuje únavu. 
 
V organizme horčík pôsobí v súčinnosti s vápnikom, doporučuje sa, aby bol pomer horčíku k vápniku, jedna ku dvom. Nedostatok horčíku spôsobí prebytok vápniku, prebytok horčíku bráni vstrebávaniu horčíku. Vďaka tomu tiež bráni zavápneniu srdca a ľadvín. 
 
Potreba horčíku rastie kvôli rôznym dôvodom - u žien z dôvodu tehotenstva, užívania hormonálnej antikoncepcie i v období menopauzy, tu žien potreba horčíku taktiež rastie vekom, počas nemoci alebo v prípade cukrovky.
 
Taktiež konzumácia alkoholu zvyšuje spotrebu horčíku. Obsah horčíku v zelenine a ovocí znižujú priemyselné hnojivá.
 

Ako horčík najlepšie doplniť? 

Konzumáciou banánov, mandlí, lieskových orieškov, celozrných výrobkov, luštenín, tmavo- zelenej zeleniny. Odporúćajú sa tiež minerálne vody.
 

Ak nie je horčík, nastupuje únava

Medzi dôsledky nedostatku horčíka patrí hlavne súvisiaci nedostatok vápnika. To má následne za následok vypadávanie a zníženú kvalitu zubov alebo zlé hojenie zlomenín. Ďalej únavu, psychickú nepohodu, nespavosť , kŕče. V ťažších prípadoch môźe dôjsť ku vzniku ľadvinových kameňov.
 
 horčík