Hydrochinón

Organická látka zo skupiny fenolov s výrazným zosvetľujúcim účinkom na pleť

Hydrochinón je silný inhibítor kožného pigmentu melanínu. Dlho bol považovaný za látku, ktorá je s najvyššou účinnosťou schopná zosvetliť tmavé škvrny na pleti a všeobecne prejavy hyperpigmentácie. Bunkám totiž bráni v produkcii melanínu, látky, ktorá je  zodpovedná za sfarbenie pleti. Hydrochyninón ako taký pleť nebieli, preto nie je úplne najvhodnejší v spojení s ním používať prívlastok "bieliaci". Nie je totiž schopný z buniek kože odstrániť pigment, dokáže len obmedziť jeho produkciu.
 

Doma aj u odborníka

Kozmetické prípravky môžu obsahovať hydrochinón v rôznych koncentráciách. Tie s nižšou koncentráciou je možné zakúpiť bežne v obchodoch či lekárňach, prípravky s vyššou koncentráciou hydrochinónu ako 4% je možné tradične získať len u odborníkov. Podľa lekárskej literatúry je hydrochinón primárne topicky aplikovateľnou látkou, ktorá je schopná potlačiť produkciu melanínu. Používanie prípravkov, ktoré hydrochinón obsahujú, spolu s ďalšími účinnými látkami ako je napríklad tretinoín, môže výrazne zredukovať prejavy hyperpigmentácie a zjednotiť farebné nerovnosti pleti.
 
Ohľadom hydrochinónu sa v poslednej dobe riešila jeho zdravotná bezpečnosť. Vykonané výskumy však ukázali, že negatívne reakcie na jeho topickú aplikáciu sú ojedinelé a bývajú často dôsledkom aplikácie v príliš vysokej koncetrácii alebo dôsledkom použitia spoločne s ďalšími látkami.