Kobalamín

Vitamín B12

Jeden z vitamínov B-komplexu. Všetky vitamíny z tejto skupiny organizmu pomáhajú získavať energiu (glukózu) z potravy (zo sacharidov), napomáhajú tiež využitiu tukov a bielkovín. Ich dostatok je kľúčový pre zdravú pleť, vlasy, oči, pečeň a pre zdravie kardiovaskulárnej a nervovej sústavy. Všetky vitamíny zo skupiny B sú vo vode rozpustné, organizmus si ich preto nemôže uložiť do zásob.
 
Kobalamín je veľmi dôležitý pre zachovanie zdravých nervových buniek a napomáha produkcii ľudskej genetickej výbavy, teda DNA a RNA. V spojení s vitamínom B9 napomáha vzniku červených krviniek a podporuje využitie železa v organizme.
 

Zdravé srdce s kobalamínom

Vitamín B12 v spojení s vitamínom B6 a B9 udržuje hladinu aminokyseliny homocysteínu. Jeho vysoká hladina býva spájaná s kardiovaskulárnymi ochoreniami, vedci však stále neviedia , či je jeho vysoká hladina prejavom či dôvodom choroby.
 
Mladí ľudia nedostatkom vitamínu B12 väčšinou netrpia, ale u starších ľudí je to už bežnejšie, či už z dôvodu nevhodného stravovania alebo v dôsledku úbytku žalúdočných tráviacich kyselín, ktoré organizmus k absorpcii vitamínu B12 potrebuje.
 

Únava alebo dokonca nervové poškodenie

Medzi hlavné nedostatky vitamínu B12 sa radí únava, dýchavičnosť, hnačka, nervozita, strnulosť, brnenie prstov na rukách a nohách. Výrazný nedostatku vitamínu B12 môže mať za následok nervové poškodenie.
 
Vitamín B12 sa nachádza iba v potravinách živočíšneho pôvodu vrátane rýb, mušlí, mliečnych produktov, vnútorností, vajíčok, hovädzieho a bravčového.
 kobalamín