Kolagén

Vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá je základom spojivových tkanív (tvorí 25 - 30% všetkých proteínov v tele cicavcov, 70% kože a dokonca 10% našej celkovej hmotnosti)

Kolagén je zodpovedný za bezbolestný pohyb kĺbov, zdravý vzhľad pokožky, vlasov, nechtov i zubov. Bohužiaľ, ľudský organizmus postupným starnutím prichádza o schopnosť tvorby kolagénu a jeho nedostatok sa potom prejavuje nielen esteticky , ale aj zo zdravotného hľadiska(napr. štiepením nechtov, padaním vlasov či "praskaním" kĺbov). Spojivové tkanivo stráca svoju elasticitu a organizmus akoby vysychá. Odtiaľ už je blízko ako k bolestiam, tak k tvorbe vrások.
V súčasnosti je známych najmenej 27 typov kolagénov. V našom tele je najčastejšie, až v 90% zastúpený kolagén typu I (jedna). Ten obsahuje pokožka, kosti, šľachy i zuby. Ďalšie typy nájdeme napríklad v kĺbových chrupavkách a cievnych stenách.

Účinky kolagénu na organizmus:

1. Pokožka

Vďaka kolagénu zostáva pokožka vypnutá. Okolo štyridsiateho roku, dochádza v organizme k jeho úbytku, vtedy sa začína povoľovať, objavujú sa prvé vrásky a celkovo sa zhoršuje jej kvalita. Pokiaľ však kolagén organizmu dodáme, tieto negatívne prejavy starnutia sa odďaľujú a je dokonca možné zvrátiť proces tvorby vrások.

2. Kĺby a šľachy

Ak sa nedodáva kolagén pohybovému aparátu, nastávajú bolesti a obmedzenie hybnosti. Je totiž kľúčovou zložkou pri ochrane kĺbového púzdra, chrupaviek, šliach a väzov. A ako u väčšiny zdravotných problémov je lepšie neriešiť až existujúce problémy, ale začať svoje kĺby chrániť preventívne. Dvojnásobne to platí u aktívnych športovcov, ktorých kĺby sú vystavené niekoľkonásobne väčšej námahe.

3. Nechty, vlasy a riasy

Lámavé a štiepajúce sa nechty môžu mať viacero príčin, jednou a nezadnebateľnou z nich je práve nedostatok kolagénu. Ak chcete zlepšiť ich kvalitu je kolagén ideálnym pomocníkom. Rovnako blahodarné účinky má kolagén taktiež na vlasy a dokonca i riasy.
 
Kolagén Diagram