Kontaktná dermatitída

Vyrážka spôsobená priamym kontaktom

Kontaktná dermatitída je červená, svrbiaca vyrážka spôsobená priamym kontaktom s iritantom a alergickou reakciou na neho. Nie je nákazlivá a neohrozuje zdravie, môže byť však príčinou diskomfortu. Nežiaducu reakciu môžu spôsobiť čistiace prostriedky, kozmetika, šperky, rastliny či parfumy.

Dôležité je nájsť "vinníka"

Hlavné je identifikovať pôvodcu podráždenia, aby ste sa vyvarovali ďalšieho kontaktu s ním. V takom prípade zvyčajne dermatitída vymizne do dvoch až štyroch týždňov. Upokojenie pleti podporujú studené obklady a krémy či séra s aktívnymi upokojujúcimi látkami.

Kontaktná dermatitída sa môže objaviť kdekoľvek na tele už v priebehu niekoľkých minút po kontakte s iritantom. Prejavovať sa môže rôzne, od červenej vyrážky, až po presušenú pleť s výskytom šupiniek, s opuchmi či pľuzgierikmi, dermatitída môže svrbieť či pichať.

Akí sú najčastejší pôvodcovia kontaktnej dermatitídy?

Topicky aplikovaný alkohol, rozpúšťadlá, šampóny a trvalá na vlasy, rastliny, hnojivá, pesticídy, bielidlá, prach či detergenty. Zďaleka sa ale nemusí jednať o topický kontakt, objaviť sa môže aj systémová kontaktná dermatitída, napríklad po zjedení niektorých potravín, liekov či dochucovadiel.