Kyselina listová

Vitamín zo skupiny B

Kyselina listová patrí do skupiny vitamínov B. Napomáha organizmu produkovať nové zdravé bunky. Organizmus pre svoje správne fungovanie bezpodmienečne potrebuje kyselinu listovú. Je veľmi dôležitá pre potenciálne tehotné ženy. Dostatočný príjem kyseliny listovej pred a počas tehotenstva pôsobí ako prevencia rozvoja vrodených defektov mozgu či chrbtice a podporuje zdravý rozvoj nervovej sústavy plodu.
 

Dôležitý pre krv

Je tiež dôležitým faktorom pri krvotvorbe a súčasťou vzniku nukleových kyselín, podieľa sa aj na vzniku mnohých aminokyselín. Ak je v organizme nedostatok kyseliny listovej hrozí anémia. Skracuje sa doba života červených krviniek, ktoré sú deformované a nemôžu dostatočne prenášať kyslík. Medzi prejavy tohto typu anémie patria problémy tráviacej sústavy (hnačky, zvracanie, nevoľnosť ...), vypadávanie vlasov a vznik vredov v ústach.
 
Kyselina listová sa podieľa na formovaní mnohých typov aminokyselín. Medzi najdôležitejšie patria metionín, ktorý dokáže znižovať hladinu škodlivého homocysteínu v organizme. Podľa niektorých zdrojov je práve homocysteín príčinou rozvoja demencie, aterosklerózy a ďalších vážnych ochorení vrátane rakoviny a ochorení kardiovaskulárnej sústavy.
 

Príčin nedostatku je viacero

Medzi hlavné zdroje kyseliny listovej patrí zelená zelenina, ovocie, sušené fazuľa, hrášok, orechy, sušené plody ako figy a datle a prípadne potraviny obohatené o kyselinu listovú ako sú rôzne celozrnné výrobky. Je však potrebné dbať na to, že varením sa veľká časť kyseliny listovej ničí. Pre doplnenie kyseliny listovej je preto vhodné konzumovať čerstvé zelené šaláty.
 
Nedostatok kyseliny listovej môže vzniknúť pri ochoreniach krvi, lupienke, alkoholizmu alebo pri chorobách pečene. Pri nedostatku kyseliny listovej vzniká megaloblastická anémia (pozri vyššie).