Liečba akné

Možností ako liečiť akné je viacero a líšia sa podľa typu konkrétneho akné

Existuje mnoho typov akné, a podľa týchto typov je treba u konkrétneho jedinca stanoviť konkrétnu liečbu. Hoci má akné pôvod vždy v rovnakom procese - v hormonálnej nerovnováhe, ktorá stimuluje produkciu kožného mazu, nie vždy reaguje rovnako na rôzne typy liečby.
 
Väčšinu príčin akné možno zaradiť do troch nasledujúcich hlavných kategórií:

Komedonálne akné

Tento ľahký druh akné zahŕňa čierne póry a klasické pupienky s "bielou hlavičkou". Vznikajú kvôli kožnému mazu, ktorý spoločne s odumretými kožnými bunkami upcháva póry v pleti. Komedonálne akné najčastejšie vzniká na čele, nose a brade.
 

Zápalové akné

Táto podoba akné vzniká, keď pod klasickým "pupienkom" (s čiernou či bielou "hlavičkou") dôjde k začervenaniu a zápalu.
 

Cystické akné

Táto najzávažnejšia forma akné sa rozvíja ako výsledok infekcie v oblasti, ktorá je akné postihnutá. Cystické akné často postihuje celé rodiny. Jedná sa o veľmi bolestivý stav, u ktorého môže dôjsť k permanentnému zjazveniu pokožky.
 
Typ liečby akné, ktorý je pre konkrétneho jedinca účinný, je závislý ako na druhu akné, tak na ďalších faktoroch, ktoré rozvoj akné spôsobujú.
 

Liečba ľahkého až stredného komedonálneho akné a zápalového akné

Mnoho prípadov ľahkého komedonálneho akné sa objavuje u teenagerov a mladých dospelých, a väčšinou ho je možné liečiť tradičnými topicky aplikovanými krémami a gélmi. Najčastejšie zložkou týchto produktov je retinol, vďaka ktorého obsahu dochádza k uvoľneniu upchatých pórov. Dermatológovia v rámci liečby tiež kombinujú topický retinol a orálne antibiotiká, ktoré ničia baktérie spôsobujúce zápal v okolí upchatých pórov.
 
Ľahké až stredné komedonálne akné môžu spúšťať externé faktory ako napríklad používanie gélov na vlasy či make-upu.
 

Liečba hormonálneho akné

Mnoho prípadov zápalového akné má "hormonálnu" povahou. Objavuje sa u mladistvých dievčat a žien a spúšťajú ho hormonálne výkyvy, ku ktorým napríklad dochádza v rámci menštruačného cyklu. Týmto ženám potom dermatológ väčšinou odporučí vhodnú orálnu antikoncepciu, ktorá proti hormonálnym výkyvom bojuje alebo prípadne ďalšie medikáciu.
 

Liečba závažného zápalového akné alebo cystického akné

Keď akné nereaguje na topickú aplikáciu retinolu ani orálne podávané antibiotiká, má pacient dve ďalšie možnosti na výber: liek izotretinoín alebo niektorú z odborných procedúr ako je terapia laserom či svetlom, ktoré znížia zápal a redukujú baktérie spôsobujúce akné.
 
Izotretinoín je extrémne účinnou liečbou akné, ktorá dokáže minimalizovať aj jeho závažné prejavy, ktoré nereagujú na iné typy liečby. Jeho podávanie však so sebou nesie aj určité riziká vrátane rozvoja ulceróznej kolitídy, poškodenie pečene, zdeformovanie kostí, depresie a ďalšie.
 
Alternatívou izotretinoínu je terapia laserom či svetelnými lúčmi.