Mäta pieporná

Liečivá bylina s mnohými blahodarnými účinkami na ľudský organizmus

Pre väčšinu ľudí nie je mentolová príchuť mäty piepornej neznáma. Poznáme ju zo zubných pást, sladkostí a žuvačiek. Nie je to ale zďaleka len zlepšenie dychu, čím dokáže máte pieporná organizmu pomôcť. Účinná je topicky v kozmetike, zlepšuje trávenie a pôsobí antibakteriálne.

Mäta na trávenie

Mäta pieporná je hybridná rastlinou, ktorá vznikla prirodzeným krížením mäty vodnej a mäty klasnatej. Rásť dokáže mäta takmer všade, najviac ale rastie v Európe a Severnej Amerike. V ľudovej medicíne sa využíva na úľavu od bolestí, moderná medicína ju potom využíva skôr pre jej antibakteriálne vlastnosti a to, ako napomáha stimulovať trávenie.

Mäta uľavuje od závratov a problémov s trávením, predovšetkým v prípade symptómu dráždivého čreva. Najmä v tehotenstve sa často využíva extrakt či esenciálny olej z mäty v prípade ranných nevoľností.

Proti lupinám

Popri tom je mäta pieporná často zložkou šampónov na umývanie vlasov, ktoré zjemňuje, osviežuje vlasovú časť hlavy, odstraňuje lupiny a stimuluje prekrvenie vlasového skalpu. Niektorí ľudia dokonca veria, že stimuluje rast vlasov. Zo skalpu tiež odstraňuje odumreté kožné bunky a viaže sa na vlasové folikuly, ktoré obohacuje o bielkoviny. Vďaka tomu prepožičiava vlasom lesklý a zdravý vzhľad.

Pomôže pri nachladnutí

Mentol, ktorý mäta pieporná obsahuje, zlepšuje priechodnosť nosa. Uvoľňuje a riedi tiež hlien prítomný v nose a upokojuje zápal nosových dutín. Uľaviť tak dokáže aj v prípade alergií.

Pri topickej aplikácii mäta ochladzuje pleť, čím ju zjemňuje. Upokojuje podráždenie pleti v prípade žihľavky alebo po kontakte s dráždivými rastlinami. Uľavuje tiež od svrbenia po uštipnutí hmyzom.

Vzhľadom k tomu, že prirodzene eliminuje baktérie, napomáha chrániť ústnu dutinu, vrátane zubov a ďasien pred baktériami.

Mäta pieporná sa typicky vyskytuje v podobe listov, ktoré sa využívajú pri priamom použití na čaje a výluhy, či ako korenie, a majú jemne mentolovou chuť, ďalej v podobe oleja či extraktu alebo čoby doplnku stravy či jeho súčasti.