Meď

Ušľachtilý kovový prvok a dôležitý stopový prvok pre ľudský organizmus

Meď je dobre tepelne a elektricky vodivá, je odolná proti korózii a dobre sa spracováva, preto je obľúbeným kovom využívaným ľudstvom už od čias staroveku. Je prvkom mnohých používaných zliatin.
 

Pre zdravie celého organizmu

Meď je pre správne fungovanie ľudského organizmu nevyhnutná. Má vplyv na pevnosť kostí, kože a spojivových tkanív, ovplyvňuje zdravé fungovanie svalstva vrátane svalu srdcového, podporuje správny vývoj mozgu a zdravú činnosť celej nervovej sústavy, podporuje imunitu a plodnosť.
 
Tento stopový prvok hrá veľkú úlohu pri formovaní červených krviniek. Podporuje transport železa krvou. Naviac je jeho prítomnosť nevyhnutná pri tehotenstve, pretože napomáha formovaniu mozgu a nervovej sústavy plodu. Plod získava meď z tela matky.
 

Veľká časť ľudí trpí nedostatkom

Medzi hlavné prejavy nedostatku medi patrí chudokrvnosť, strata pigmentu, vypadávanie vlasov, zhoršenie kvality kostí a väziva alebo dokonca spomalenie duševného vývoja. Aj nadmerné množstvo medi je však pre ľudský organizmus škodlivé, meď pôsobí ako jed a môže vyvolať závažné ochorenia.
 
Medzi hlavné zdroje medi v potrave patrí pečeň, obilné klíčky, kvasnice, nelúpaná ryža, rôzne druhy orechov, zemiaky, mrkva, huby a potom z ovocia jahody, maliny a černice. Napriek relatívnej dostupnosti medi v potrave trpí veľká časť populácie jej nedostatkom, preto je vhodné konzumovať výživové doplnky s obsahom medi, aby bol zaručený jej dostatočný príjem.
 
Vplyv medi na ľudský organizmus je široký. Pôsobí ako antioxidant a chráni tkanivá pred škodlivým vplyvom voľných radikálov, podporuje obranyschopnosť, podieľa sa na krvotvorbe a pôsobí ako prevencia chudokrvnosti. Udržuje zdravú kardiovaskulárne a nervovú sústavu a podporuje zdravie kože, vlasov, kostí a šliach. Je tiež kľúčová pre správny rast a vývoj detí. Ovplyvňuje metabolizmus sacharidov.
 
 meď