Omega-6 nenasýtené mastné kyseliny

Skupina esenciálnych mastných kyselín, ktoré je potrebné dodávať organizmu pre jeho správne fungovanie

Omega-6 nenasýtené mastné kyseliny sú nevyhnutné pre zdravie ľudského organizmu. Telo si ich ale nedokáže samo vyrobiť, preto je treba konzumovať ich dostatočné množstvo v strave. Spolu s omega-3 mastnými kyselinami hrajú omega-6 mastné kyseliny kľúčovú úlohu vo fungovaní mozgu, potrebné sú pre normálny rast a vývoj. Stimulujú rast a obnovu kože a vlasov, podporujú zdravie kostí a reprodukčné sústavy a regulujú metabolizmus.

Dôležitá je najmä vyváženosť stravy a obsahu omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Omega-3 napomáhajú znižovať zápaly v tele, zatiaľ čo omega-6 môžu naopak zápaly stimulovať.

Pomer omega-3 ku omega-6 by sa mal pohybovať medzi 2: 1 a 4: 1.

Nie všetky omega-6 mastné kyseliny sú ale pôvodcom zápalov. Prospešné sú najmä omega-6 mastné kyseliny v podobe kyseliny linolovej, ktorá sa v organizme premieňa na kyselinu gamma-linolénovú (GLA), ktorá naopak pôsobí proti zápalom. Jej derivát DGLA je voči zápalom ešte účinnejší. Vznikať môže, ak je v strave dostatok horčíka, zinku, vitamínu C, B3 a B6, ktoré konverziu GLA na DGLA podporujú.

Ako podporujú omega-6 mastné kyseliny zdravie?

  • Diabetická neuropatia: užívanie GLA môže znižovať symptómy nervovej bolesti
  • Reumatoidná artritída: omega-6 môžu znižovať bolesti, opuchy a ranné tuhnutie kĺbov
  • Alergia
  • ADHD: podľa klinických štúdií majú deti trpiace poruchami pozornosti nižšiu hladiny omega-3 a omega-6 mastných kyselín a štúdie naznačujú, že užívanie suplementov môže zlepšiť symptómy ochorenia
  • Hypertenzia: v kombinácii s omega-3 môžu omega-6 znižovať vysoký krvný tlak
  • Osteoporóza: štúdie naznačujú, že osoby s nedostatkom esenciálnych mastných kyselín (omega-3 a omega-6) sú náchylnejšie k úbytku kostnej hmoty

Najlepšie zdroje omega-6 mastných kyselín

Rastlinné oleje (slnečnicový, sójový, sezamový, kukuričný)

 

S článkom súvisia tieto produkty:

LIPID-BALANCE CLEANSING OIL
Ak vždy po čistení pociťujete nepríjemné pocity pnutia, štípania či svrbenia a vaša pleť je začervenaná
100% vegan
V tehotenstve a pri dojčení
35 €
Na sklade - ihneď posielame