Panax ginseng

Ženšen kórejský, liečivá rastlina ázijského pôvodu

Ázijský ženšen je jednou z najviac hodnotených rastlín v tradičnej orientálnej medicíne, podľa ktorej podporuje zdravie, celkovú telesnú vitalitu, dokáže predĺžiť život a zlepšiť symptómy mnohých ochorení vrátane depresií, diabetu, únavy, zápalov, závratov, pľúcnych komplikácií, vracania a vredov.

Ázijský ženšen sa v tradičnej medicíne využíva viac ako 5000 rokov. Jeho označenie "Panax" pochádza z gréckeho výrazu panacea, teda všehojaci, "ginseng" odkazuje k "zázraku sveta". Oba termíny naznačujú, ako nezvyčajné lekárske vlastnosti rastlina má. V posledných dekádach získal na obľube aj v západnej civilizácii.

Pozitívne účinky ženšenu kórejského

Posledné farmakologické výskumy ázijského ženšenu naznačujú široké spektrum účinkov. Vplyv má na fungovanie centrálnej nervovej sústavy, endokrinné a adrenokortikálna sústavy, metabolizmus vnútorných orgánov. Pôsobí tiež na krvný tlak a znižuje hladinu krvného cukru, bunkové starnutie a nádorové bujnenie.

Panax ginseng pravdepodobne uľavuje od stresu a navyšuje libido. V prípade srdcovej príhody predlžuje dobu prežitia. Pretože chráni semenníky pred poškodením 2,3,7,8-tetrachlór-di-benzo-di-p-dioxínom, napomáha ich ochrane pred rakovinou. Využiť ho možno aj ako súčasť liečby anémie, rakoviny, depresií, cukrovky, hypertenzie, insomnie, choroby z ožiarenia a chronických ochorení.

Čoby stimulant môže predĺžiť vytrvalosť, uvoľniť nervovú sústavu, podporiť mentálnu bystrosť, znižovať hladinu cholesterolu, navýšiť chuť k jedlu a dodať energiu.

Neobjasnený mechanizmus

Aktívne látky v ženšeni, ginsenoidy, patria do skupiny steroidných saponínov, ktoré pôsobia na širokú škálu tkanív a vyvolávajú mnoho farmakologických reakcií. Veľká časť mechanizmov ich aktivít však stále nie je objasnená. V Panax ženšeni je 29 druhov ginsenoidov (v ostatných druhoch ženšenu ich je zhruba osem až deväť) a každý jeden zástupca vyvoláva celý rad účinkov, zhrnúť ich komplexné pôsobenie na ľudský organizmus je teda veľkou úlohou, ktorú súčasná medicína a farmakológia nie je schopná pojať.

Ázijský ženšen sa navyše podľa niektorých výskumov môže správať ako adaptogén, ktorý predlžuje život tým, že pôsobí proti vírusovým infekciám. Podľa niektorých výskumov môže zvrátiť aj negatívne účinky chemoterapie a ďalších typov onkologickej liečby.

Ženšen stimuluje, ale zároveň uvoľňuje nervový systém, pričom navyšuje kapilárnu cirkuláciu v mozgu. V kombinácii s ginkgo bilobou podporuje pamäť, koncentráciu a myslenie.

Užívanie Panax ginseng konzultuje s lekárom v prípade:

  • Tehotenstva a dojčenia
  • Diabetu
  • Vysokého krvného tlaku
  • Užívania niektorých liekov (anti-zrážacie, diuretiká, lieky na cukrovku, lieky na srdcové ochorenia, stimulanty nervového systému, lieky využívané pre hormonálnu terapiu)