Petéchie

Drobné krvné výrony na koži

Petéchie znamenajú výsev veľmi drobných prekrvácaných miest v koži (hemorágia), ten vyzerá ako rudo-fialové bodkovanie pleti. Príčina týchto výronov môže byť pestrá, ale v zásade sa vždy jedná o narušenie celistvosti drobných podkožných krvných ciev (kapilár).
 

Skoro ako vyrážka

Tieto drobné okrúhle fliačky, ktoré sa na pleti objavujú, sa javia červené, hnedé či nafialovelé, práve kvôli svojej príčine vzniku, krvácaniu. Zvyčajne sa petéchie objavujú v zhlukoch pripomínajúcich vyrážku. Na dotyk sú zvyčajne ploché a ani pri zatlačení nemenia farbu. Môžu sa objaviť aj v ústnej dutine alebo na očných viečkach.
 
Petéchie sú veľmi častým ochorením a môžeu indikovať mnoho zdravotných komplikácií, od drobných až k veľmi vážnym.
 

Dôvod? Presakovanie krvi

Jemné krvné cievy (kapiláry) spájajú najmenšie časti tepien s najmenšími časťami žíl. Petechie sa objavia, keď kapiláry začnú krvácať, a krv presakuje do kože. Toto krvácanie môže spôsobiť mnoho faktorov vrátane dlhodobej záťaže, zranenia, užívanie liekov či spálenie od slnka.
 
Na tvári sa petéchie objavujú väčšinou v dôsledku plaču, kašľania, vracania, pôrodu alebo posilovania.
 
Rovnako tak môže byť príčinou ich vzniku užívanie liekov na riedenie krvi, antibiotík, atď. Alebo rôzne ochorenia vrátane vírusových, bakteriálnych a hubových infekcií.
 
 Petéchie