Počas mesiaca september meníme kuriérsku spoločnosť zo SPS na GLS. Ďakujeme za pochopenie

Prebiotiká

Látky, ktoré podnecujú rast či aktivitu mikroorganizmov (baktérií), ktoré sú dôležité pre zdravie organizmu

Najlepší príklad účinku prebiotík je v gastrointestinálnom trakte, kde môžu pozmeniť kompozíciu organizmov v črevnej mikroflóre. V princípe však prebiotiká môžu pozitívne ovplyvňovať aj iné oblasti organizmu. Existujú napríklad krémy na ruky, u ktorých bol zámerne vyvolaný vplyv podobný prebiotika, aby zlepšili zloženie či aktivitu kožnej mikroflóry.
 

Skutočný účinok až v čreve

V strave sú prebiotiká zvyčajne vláknité zložky, ktoré vrchnou časťou zažívacieho traktu prejdú, bez toho aby ich organizmus strávil. Preto môžu stimulovať rast či aktivitu "správnych" baktérií, ktoré kolonizujú hrubé črevo, a ktorým prebiotiká slúžia ako podklad.
 
V súčasnosti sú prebiotiká definované ako selektívne fermentované látky, ktoré umožňujú špecifické zmeny ako v zložení, tak aktivite gastrointestinálne mikroflóry, čo prináša organizmu početné zdravotné benefity.
 

Cibuľa a cesnak

Prebiotiká sa prirodzene vyskytujú v našej strave. Medzi ich zdroje patria okrem iného artičoky, cesnak, cigória a cibuľa. Aby však došlo k vytúženému bifidogénnemu účinku (zvýšenie počtu "priateľských" baktérií v čreve), je potrebné konzumovať týchto potravín veľké množstvo. Preto je pre väčšinu ľudí ľahšie užívať výživové doplnky s obsahom prebiotík alebo doplnky s kombináciou probiotík a prebiotík, aby mali istotu, že sú ich hladiny priateľských baktérií v čreve dostatočne vyživené.
 
Existujú rôzne typy prebiotík, medzi tie najbežnejšie patrí inulín, fruktooligosacharidy, laktulóza a lafinóza.