Pyridoxín

Vitamín B6

Tento vitamín z B-komplexu v organizme ovplyvňuje metabolizmus sacharidov a aminokyselín. Je dôležitým koenzýmom (urýchľuje metabolické a chemické reakcie v bunkách). Zúčastňuje sa premeny makroživín na energiu v pečeni a svaloch.
 
Nedostatok pyridoxínu zvyčajne mávajú osoby postihnuté celiakiou, vysoko fyzicky aktívne osoby, užívateľky hormonálnej antikoncepcie a osoby s niektorými chronickými ochoreniami.
 

Pre zdravé srdce a nervovú sústavu

Jeho nedostatok môže spôsobiť chudokrvnosť (anémiu). Využíva sa na liečbu ochorení srdca, vysokého cholesterolu, znižuje hladinu škodlivého homocysteínu, ktorý vedie k poškodeniam kardiovaskulárnej sústavy i nádorovému bujneniu. Napomáha uvoľniť žily po angioplastike.
 
Ženy pyridoxín využívajú pri menštruačných problémoch, zlepšuje ranné nevoľnosti v skorých štádiách tehotenstva, po období dojčenia napomáha zastaviť produkciu mlieka. Zlepšuje príznaky menopauzy aj depresií spojených s tehotenstvom alebo užívaním hormonálnej antikoncepce.Vitamín B6 zlepšuje stav nervovej sústavy, pozitívne pôsobí na náladu. Zlepšuje stav kože a sliznice dutiny ústnej, zúčastňuje sa tvorby červených krviniek.
 
Vitamín B6 sa nachádza v potravinách, ako sú cereálie, fazuľa, zelenina, pečeň, mäso a vajcia. Je tiež možné ho vyrobiť laboratórne.