Rastový cyklus vlasu

Rast ľudského vlasu je rozdelený do troch fází

1. Anagénna čiže rastová fáza

Fáza, počas ktorej vlasy aktívne rastú, Trvať môže od jedného až do štyroch, piatich rokov. Vlasová cibuľka, ktorá sa nachádza v spodnej časti vlasového folikulu, sa v tejto fázi aktívne regeneruje a vytvára vlasové vlákno. Mimochodom, vlas vám vyrastie zhruba o jeden centrimetrech za mesiac.

2. Katagénna fáza čiže kľudová fáza

Vlasy v tejto fáze, ktorá trvá medzi dvomi až tromi týždňami, nerastú a ani nedochádza k produkcii pigmentu. Vlasové folikuly sa zmenšujú a ich báza stúpa k povrchu kože. Vo vlasovej cibuľke sa vytvárajú nové vlasy.

3. Telogénna fáza čiže fáza vypadávania

Fáza vypadávania trvá medzi dvomi až štyrmi mesiacmi. Počas nej vaše vlasy vypadávajú - poznáte to sami: zostávajú v kefe, v sprche po umytí vlasov alebo dokonca aj na oblečení. Jedná sa o úplne bežný proces obmeny vlasov, kedy sa staré vlasy vymieňajú za nové. V tejto fáze vlasy nerastú - sú spojené s vlasovým folikulom až do momentu, kedy dermálna papila zostane v katagénnej fáze. V závere telogénnej fázy vstupuje folikula opäť do rastovej fázy a začína sa znovu vytvárať vlas. Pokiaľ ešte v tejto chvíli zostávajú na hlave staré vlasy, novo rastúce ich vytlačia a štartuje nový rastový cyklus.
 
Rast vlasu