Saw palmetto

Serenoa repes (Serenoa plazivá), palmovitá rastlina, extrakt z jej plodov sa využíva na liečbu benígnej hyperplázie prostaty

Saw palmetto čiže Serenoa plazivá je typ palmovitej rastliny, ktorej domovom je juhovýchod USA. Extrakt z jej zrelých plodov, ktoré majú podobu drobných bobuliek, je bohatý na mastné kyseliny a fytosteroly. Vďaka ich obsahu má účinok na hladiny hormónov v tele, pôsobí taktiež protizápalovo.

Proti problémom s prostatou

V alternatívnej medicíne sa extrakt zo saw palmetto využíva na prevenciu a zlepšenie stavu benígnej hyperplázie prostaty (zväčšenie prostaty) a s tým spojených komplikácií. Americkí Indiáni saw palmetto využívali aj na liečbu kašľa, problémov so zažívaním, nespavosti a neplodnosti. Teraz sa pozornosť zameriava na možný účinok saw palmetto na mužské a ženské plešatenie, ktoré spomaľuje.

Užívanie extraktu zo saw palmetto sa neodporúča pri problémoch so zrážanlivosťou krvi ako hemofília, ochorenie pečene či pankreasu. Môže tiež negatívne ovplyvňovať účinnosť antikoncepčných piluliek.