SPF

Sun Protection Factor, ochranný slnečný faktor

Sun Protection Factor je systém označovania prípravkov, ktoré chránia pleť pred slnečným žiarením, respektíve pred UVB lúčmi, ktoré spôsobujú spálenie pleti, poškodenie kože a môžu sa podieľať na vzniku rakoviny.
 

Ako to funguje?

Ak by sa vaša pleť za normálnych okolností pri pobyte na slnku spálila za desať minút, aplikácia prípravku s SPF 15 tento čas predĺži zhruba na 150 minút. Ide však len o hrubý odhad, všetko záleží na ďalších faktoroch vrátane typu pleti, intenzite slnečného žiarenia a množstva použitého ochranného prípravku. Navyše je potrebné počítať s tým, že SPF faktor značí iba ochranu pleti pred UVB žiarením, o schopnosti prípravku chrániť pred UVA žiarením vôbec neinformuje.
 
Pre najlepšiu ochranu odporúčajú odborníci aplikovať prípravok s SPF minimálne 15 v dostatočnom množstve (na celé telo sa odhaduje, že postačí jeden veľký "panák") a aplikáciu opakovať každé dve hodiny. Množstvo aplikovaného prípravku neradno podceňovať. Vedci vyrátali, že keď aplikujete prípravok s SPF 30 v polovičnom množstve, chránení budete len ako keby ste aplikovali produkt s SPF 5,5. Čo je dosť málo!
 
Škála SPF nie je lineárna, SPF 15 blokuje 93% UVB lúčov, SPF 30 blokuje 97% UVB lúčov a SPF 50 blokuje 98% UVB lúčov.