Počas mesiaca september meníme kuriérsku spoločnosť zo SPS na GLS. Ďakujeme za pochopenie

SPF

Sun Protection Factor, ochranný slnečný faktor

Sun Protection Factor je systém označovania prípravkov, ktoré chránia pleť pred slnečným žiarením, respektíve pred UVB lúčmi, ktoré spôsobujú spálenie pleti, poškodenie kože a môžu sa podieľať na vzniku rakoviny.
 

Ako to funguje?

Ak by sa vaša pleť za normálnych okolností pri pobyte na slnku spálila za desať minút, aplikácia prípravku s SPF 15 tento čas predĺži zhruba na 150 minút. Ide však len o hrubý odhad, všetko záleží na ďalších faktoroch vrátane typu pleti, intenzite slnečného žiarenia a množstva použitého ochranného prípravku. Navyše je potrebné počítať s tým, že SPF faktor značí iba ochranu pleti pred UVB žiarením, o schopnosti prípravku chrániť pred UVA žiarením vôbec neinformuje.
 
Pre najlepšiu ochranu odporúčajú odborníci aplikovať prípravok s SPF minimálne 15 v dostatočnom množstve (na celé telo sa odhaduje, že postačí jeden veľký "panák") a aplikáciu opakovať každé dve hodiny. Množstvo aplikovaného prípravku neradno podceňovať. Vedci vyrátali, že keď aplikujete prípravok s SPF 30 v polovičnom množstve, chránení budete len ako keby ste aplikovali produkt s SPF 5,5. Čo je dosť málo!
 
Škála SPF nie je lineárna, SPF 15 blokuje 93% UVB lúčov, SPF 30 blokuje 97% UVB lúčov a SPF 50 blokuje 98% UVB lúčov.