Stratum spinosum

Najhrubšia vrstva epidermis

Stratum spinosum je druhou najhlbšou vrstvou epidermis, nadväzujúca na najhlbšiu vrstvu, stratum basale. Stratum spinosum býva tiež nazývaná vrstvou ostnitých buniek, pretože ju tvorí viac vrstiev buniek tvaru ostenia, ktoré sú spojené tzv. desmozónmi. Desmozómy sa viažu jeden k druhému a posilňujú prepojenie medzi jednotlivými bunkami.

Ochrana kože pred toxínmi

Stratum spinosum tvorí zhruba osem až desať vrstiev keratinocytov, ktoré vznikli v dôsledku bunkového delenia v stratum basale. Medzi keratinocytmi sú ale napriek tomu rozptýlené ešte ďalšie bunky zvané Langherhansovy bunky. Tieto bunky fungujú ako makrofágy, ktoré pohlcujú škodlivé baktérie, cudzorodé častice a tiež poškodené bunky vo svojom okolí. Tým napomáhajú ochrane nielen epidermis, ale celého organizmu.

Keratinocyty v stratum spinosum tiež započínajú proces syntézy keratínu a uvoľňujú glykolipidy odpudzujúce vodu, čím pôsobia preventívne proti strate vody z tela. Na druhú stranu, koža vďaka tomuto mechanizmu vodu neprepúšťa. Ako sa na vrchole stratum basale formujú nové keratinocyty ležiace pod stratum spinosum, tie existujúce v stratum spinosum sú vytláčané vyššie do ďalšej vrstvy epidermis, stratum granulosum.