Lactobacillus a ďalšie probiotiká: Ako pôsobia na pleť?

Lactobacillus a ďalšie probiotiká: Ako pôsobia na pleť?

Ak si myslíte, že Lactobacillus a iné probiotiká nájdete len v kefíre alebo jogurte, ste na omyle. Jednou z posledných noviniek kozmetickej starostlivosti je využitie týchto prospešných mikroorganizmov v topicky aplikovaných produktoch.

Do probiotík zaraďujeme veľa rôznych kmeňov baktérií, ktoré sú prospešné nášmu organizmu. Vyskytujú sa prirodzene okrem iného na našej koži. Ich populáciu na pokožke ale môžeme ešte posilniť jej priamou topickou aplikáciou. Najviac pleť ťaží z kombinácie probiotík s prebiotikami, ktoré fungujú ako ich výživa. Dobre vyživené probiotiká potom chránia a starajú sa o pleť.

Mikrobiom organizmu aj koža

Probiotiká sú prospešné celému organizmu, o blahodarnom vplyve konzumácie kefíru, kim-chi alebo kyslej kapusty, rovnako ako potravinových doplnkov s probiotikami, nikto nepochybuje. Vplyv probiotík na pleť je však nemenej pozoruhodný.

Do kategórie probiotík môžeme zahrnúť široké spektrum mikroorganizmov, ktoré žijú na povrchu našich tiel a vnútri nich. Jeden každý človek má svoju unikátnu kombináciu týchto mikroorganizmov. Ich populáciu nazývame mikrobiom. Nie je to však iba celý organizmus, ale aj pokožka, čo má vlastný mikrobiom. Je to závratných desať tisíc typov mikroorganizmov, ktoré žijú na povrchu a vo vnútri našich tiel.

"Dobré a zlé" mikroorganizmy

Nie je však nutné z nich mať obavy, naopak - pozitívne ovplyvňujú našu obranyschopnosť a zdravie, vrátane zdravia pokožky. Je to práve mikrobiom, ktorý vyhodnocuje, ktoré z organizmov sú telu priateľské a ktoré nie. Jeho cieľom je zachovať krehkú rovnováhu, kedy pôsobia prospešné mikroorganizmy, a naopak tie škodlivé sú eliminované.

Povrch tela, teda koža je veľmi rôznorodé prostredie. Najvrchnejšiu vrstvu tvoria odumreté kožné bunky. Práve medzi nimi sa skvele darí populáciám mikroorganizmov. Tento kožný mikrobiom má zásadný podiel na tom, ako pleť vyzerá. Podobne ako v tele, tiež na koži sa vyskytujú mikroorganizmy, ktoré jej zdravie podporujú a tiež, ktoré jej škodia. Keď tie škodlivé prevážia, objavia sa komplikácie, napríklad v podobe akné, začervenania, rosacey alebo precitlivenosti. Trebárs v prípade akné je preto fajn pleti dodať tie "správne" mikroorganizmy, ktoré môžu znižovať výskyt patogénov a baktérií spôsobujúcich akné, ako P. acnes. Preto probiotiká a ich výživu probiotiká nájdete v hydratačnom kréme určenom na redukciu akné Balance Moisturiser.

Vyvážená mikroflóra pleti

  • Podporuje optimálnu hydratáciu
  • Znižuje riziko podráždenia a redukuje erytém pleti
  • Napomáha redukcii akné a nedokonalostí s ním spojených
  • Posilňuje odolnosť pokožky voči vonkajšiemu prostrediu
  • Zlepšuje stav suchej, napnutej pleti
  • Obnovuje zdravé pH kože

Podporia produkciu ďalších prospešných látok

Čo je ale ešte pozoruhodnejšie? To, že probiotiká a látky od nich odvodené (tzv. lyzáty) skvele fungujú v spolupráci s ďalšími kozmetickými ingredienciami. Ako sa topicky aplikovaná probiotiká na povrchu kože rozkladajú, utvárajú ďalšie látky. Okrem iného napríklad kyselinu hyalurónovú, rôzne peptidy, a navyšujú tiež obsah dôležitých ceramidov a vitamínov.

V dôsledku toho sa zlepšuje hydratácia pokožky a dochádza k minimalizácii viditeľných známok starnutia pokožky, ktorá je obnovená a rozjasnená.

Aké probiotiká sú pre pleť najlepšie? To je ťažké povedať. Rovnako ako sa nedá s určitosťou povedať, aký antioxidant je pre pleť najlepší. Všetky majú niečo do seba, a podobné je to aj s probiotikami. Mimochodom, niektoré probiotiká na pleti pôsobia tiež antioxidačne.

Ideálne je, keď krém či sérum obsahuje viacero druhov probiotík, a prípadne prebiotík a lyzátov. Aj samostatné probiotiká toho však dokážu dosť. Vo výpise aktívnych látok hľadajte termíny ako Lactobacillus, Bifidabacterium, Vitreoscilla. Čo sa týka prebiotík, medzi najznámejšie a najpoužívanejšie patrí fruktooligosacharidy a xylitol.

Pozor na stabilitu

Problematická je u probiotík ich stabilita. Ľahko a rýchlo podliehajú rozkladu vplyvom pôsobenia svetla a vzduchu. Zaobstarať by ste si preto mali produkty s ich obsahom len od overených značiek, ktoré majú dobré poňatie o tom, ako probiotiká fungujú a čo pre svoju stabilitu potrebujú.

Takýmito značkami je napríklad Medik8 alebo firma Monodermá. Jej produkt Soy Calcium Supreme obsahuje Lactobacillus a ďalšie aktívne látky v jednotlivých ampulkách určených pre jednorázovú aplikáciu. Tieto ampulky vyrobené z ekologického rastlinného želé zamedzujú ako prístupu vzduchu, tak aj svetla, čím zaisťujú maximálnu účinnosť probiotík. Práve Lactobacillus v pleti môže produkovať silný antioxidant superoxiddismutázu, čím znižuje mieru oxidačného poškodenia kolagénu, elastínu a ďalších kľúčových bielkovín v koži zodpovedných za jej pevnosť a pružnosť.

S článkom súvisia tieto produkty:

BALANCE MOISTURISER & GLYCOLIC ACID ACTIVATOR
Hľadáte matujúci denný hydratačný krém s veľmi ľahkou textúrou bez obsahu olejov? BALANCE MOISTURISER
100% vegan
V tehotenstve a pri dojčení
61 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
Hydratácia suchej pleti ľahko a rýchlo. Pomôžu vám hydratačné magnety a glycerín
Omladenie pleti9.4.2019

Hydratácia suchej pleti ľahko a rýchlo. Pomôžu vám hydratačné magnety a glycerín

A popri tom tiež ďalšie aktívne látky, ktoré nájdete v rôznych kozmetických produktoch. Ako vlastne pleť vodu čerpá a zadržiava?

Pleť by ste mali chrániť pred slnkom, ale aj znečistením
Omladenie pleti6.1.2019

Pleť by ste mali chrániť pred slnkom, ale aj znečistením

Že je pleť treba chrániť pred UVA a UVB lúčmi, ktoré na zem mieria zo slnka, to pravdepodobne viete. Ste si ale vedomí toho, že pleť môže poškodiť aj znečistenie z vonkajšieho prostredia alebo modré žiarenie?

5 benefitov, ktoré vašej pleti prinesú oleje. Plus zoznam tých najlepších!
Omladenie pleti1.1.2019

5 benefitov, ktoré vašej pleti prinesú oleje. Plus zoznam tých najlepších!

O olejoch panuje stále veľa predsudkov. Ako napríklad ten, že pleť zamastia a zbytočne zaťažia. Pritom to ale nemusí byť vôbec pravda, a vašej pleti môžu naopak výrazne prospieť. A to dokonca aj pleti mastnej.

Najlepší vitamín A na trhu, to je ten od Medik8. Poznáte jeho druhy?
Omladenie pleti5.11.2018

Najlepší vitamín A na trhu, to je ten od Medik8. Poznáte jeho druhy?

Retinoidy sú pre pleť bomba! Bohužiaľ je s nimi jeden malý problém. Nie sú až tak úplne stabilné a môžu pokožku dráždiť. Vitamín A totiž vyžaduje špeciálnu technologickú úpravu, aby bol voči pleti jemný, ale zároveň účinný. A presne to dokážu v laboratóriách britskej firmy Medik8.

Retinol alebo retinal. Poznáte rozdiel medzi dvoma druhmi vitamínu A?
Omladenie pleti31.10.2018

Retinol alebo retinal. Poznáte rozdiel medzi dvoma druhmi vitamínu A?

Používate vo svojej večernej starostlivosti o pleť vitamín A čiže retinol? A poznáte jeho "bratranca" zvaného retinal?