Aké zmeny zanechá tehotenstvo na vašej pleti? Veľké!

Aké zmeny zanechá tehotenstvo na vašej pleti? Veľké!

Aj keď sa často hovorí, že počas tehotenstva nastávajúca mamička len žiari, bohužiaľ to zďaleka nie je pravidlom. A navyše sa v tehotenstve objavujú aj iné, oveľa menej pozitívne zmeny kvality pleti.

Vedľa rozžiarenej pokožky, ktorá ale bohužiaľ nestretne každú ženu, sa jedná najmä o hyperpigmentáciu, nadmerný rast chĺpkov aj v oblastiach, ktoré rozhodne nemožno považovať za žiaduce, vypadávanie vlasov a ich zvýšené lámanie, vyrážky, akné, strie, lámavé nechty či zhoršenie existujúcich problémov s pleťou. Čo všetko teda môže nastávajúcu mamičku postihnúť?
 

Pavúčie angiómy

Počas tehotenstva organizmus produkuje enormné množstvo rastových faktorov a typické je väčšie množstvo krvi a s tým súvisiaci jej vyšší prietok v koži. Práve ten je spoločne s kolísaním hladín hormónov pravdepodobne zodpovedný za popraskanie krvných ciev a jav známy ako pavúčie angiómy. Tie postihujú počas druhého a piateho mesiaca tehotenstva dokonca dve tretiny žien. Objavujú sa najčastejšie na krku, hrudníku, tvári a pažiach.
 
Typický je pre nich centrálne erytémový okrsok, ktorý obklopuje erytém a jemné radiálne cievky. Takto vyjadrené si to možno nedokážete presne predstaviť, ale ako už názov napovedá, pre pavúčie angiómy je charakteristický tmavší centrálny bod, z ktorého vybiehajú rozšírené krvné cievy, ktoré nápadne pripomínajú pavúčie nohy.
 

Pavúčie névy

Pavúčie névy sú nepatrné červené krvné cievy, ktoré sú viditeľné cez kožu. Vyzerajú vlastne ako začervenaná vyrážka, hoci ide v podstate o rad ložísk rozšírených podkožných cievok. V tehotenstve má na ich rozvoj vplyv zvýšená hladina pohlavných hormónov estrogénov a vyšší prietok krvi v koži.
 
Zvyčajne sa objavujú na tvári, krku, hrudníku a pažiach, rovnako ako pavúčie angiómy. Ako sa ich zbaviť? Samy zvyčajne vymiznú po pôrode, viditeľne ich zredukuje tiež ošetrenie laserom. Výrazným faktorom je dedičnosť (ak nemáme na mysli pavúčie névy vznikajúce v dôsledku cirhózy pečene u alkoholikov), prevencia je preto veľmi zložitá.
 
Keď už sa raz objavia, najlepším riešením je ich zamaskovanie. Vyskúšajte CC krém pre kompletnú korekciu Dermaheal v odtieni, ktorý bude vašej pleti lichotiť.
 
Dermaheal CC – odtieň Tan Beige Dermaheal CC – odtieň Tan Beige Zredukujte všetky nedostatky pokožky s týmto multifunkčným krémom určeným pre kompletnú korekciu. Dermaheal CC krém hydratuje, rozjasňuje, upokojuje a zároveň chráni pred slniečkom. A všetko to vie výborne! Odtieň Natural Beige (prirodzene béžová) je vhodný pre svetlejšie typy pokožky. 23 €
 
Dermaheal CC - odtieň Natural Beige Dermaheal CC - odtieň Natural Beige Multifunkčný krém, ktorý je určený na kompletnú korekciu. Dokáže redukovať všetky nedostatky pokožky, hydratovať, upokojiť, rozjasniť a chrániť pred slniečkom. Odtieň Natural Beige - prirodzene béžová. 23 €
 
starostlivosť o pleť v tehotenstve
 

Rozžiarená pleť 

V čase tehotenstva produkuje organizmus až o 50% viac krvi. To má za následok zvýšenú cirkuláciu, vďaka ktorej sa pleť na tvári javí rozjasnená a prežiarená. Popri tom má vyššiu produkciu hormónov vplyv aj na mazové žľazy, ktoré sú oveľa aktívnejšie. Aj to napomáha jasnému vzhľadu pleti. Lenže všetkého veľa škodí a negatívom zvýšenej aktivity mazových žliaz môže byť nadmerné mastenie pleti a až lesklý vzhľad. Na pleť preto používajte čistiace prípravky bez obsahu olejov, treba tento toner pre stiahnutie pórov a redukciu nežiaduceho kožného mazu Daily Refresh Balancing Toner.
 
DAILY REFRESH BALANCING TONER DAILY REFRESH BALANCING TONER Obnovte rovnováhu a hydratáciu pleti s DAILY REFRESH BALANCING TONER, tonikom bez obsahu alkoholu, ktoré podporuje ideálne pH kože, zjemňuje ju a upokojuje, zatiaľ čo odstraňuje prebytočný kožný maz a nečistoty. 23 €
 

Akné

Ak ste si mysleli, že problémy s akné skončia odovzdaním maturitného vysvedčenia, dosť možno vás tehotenstvo nemilo prekvapí. Práve v období očakávania sa totiž stav akné veľmi často zhoršuje a vyrážky sa objavujú nielen na chrbte, ale aj hrudníku a bohužiaľ aj na tvári. Vplyv majú samozrejme hormóny, ktoré sú v tehotenstve veľmi "rozdivočelé". Mazové žľazy navyše reagujú na mužský pohlavný hormón androgén, ktorého obsah je v priebehu tehotenstva v organizme vyšší. Kvôli androgénom žľazy produkujú vyššie množstvo kožného mazu, ktorý môže upchávať zakončenie mazových žliaz, čo vedie k vzniku "čiernych bodiek" a ďalším prejavom akné.
 
Zúfať si ale nemusíte, po pôrode sa stav pleti zvyčajne zlepší. Ak chcete pleť v boji proti vyrážkam podporiť, siahnite po produkte na čistenie pleti s obsahom jemných alfa-hydroxykyselín, ktoré akné udržia na uzde! Nájdete ich napríklad v čistiacej pene Clarifying Foam!
CLARIFYING FOAM CLARIFYING FOAM Vysoko-účinná antibakteriálna exfoliačná čistiaca pena pre aknóznu pokožku. Čistí póry hĺbkovo, napomáha redukovať prejavy akné a znižuje tvorbu mazu. Výhodou je jednoduchá aplikácia, obsah prírodných a upokojujúcich látok, hĺbková čistiaca schopnosť. 27 €
 

Strie

Strie trápi viac ako 90% tehotných žien. Sú výsledkom vyťahovania spodných vrstiev kože. Tieto ružové či purpurové "pruhy" sa objavujú najčastejšie na brušku, poprsí a bokoch, teda lokalitách, ktoré pri tehotenstve najviac zväčšujú svoj objem. Aká je prevencia ich vzniku? Veľmi zložitá!
 
Niektorí lekári uvádzajú ako dobrú prevenciu aktívny životný štýl aj v priebehu tehotenstva (a s tým spojenú snahu o nie tak vysoký váhový prírastok) a pravidelné premasírovanie problematických oblastí pleťovými olejmi či sérami s vitamínom E alebo prípravkami určenými priamo pre prevenciu vzniku strií. Hlavné slovo však majú gény, s ktorými možno pracovať len ťažko.
 
Každopádne, keď už sa strie raz vytvoria, chce to zájsť za odborníkmi. Jedným z najlepších spôsobov, ako sa pajazvičiek zbaviť, je sublatívna rádiofrekvencia.
 

Tehotenská hyperpigmentácia

Hyperpigmentácie sa objavuje v rôznych fázach života. V prípade, kedy sa objaví počas tehotenstva, sa jedná o tzv. melazma. Je výsledkom expozície pleti ultrafialovému žiareniu, najčastejšie sa preto formuje na lícnych kostiach, čele a hornej pere, v kombinácii s kolísajúcimi hladinami hormónov. Pleť v týchto lokalitách stmavne a kvôli nadmernému množstvo kožného pigmentu melanínu uloženého vo vrchných vrstvách pleti získa hnedú farbu.
 
Melazma často vymizne po tehotenstve, v niektorých prípadoch však pretrváva aj dlhšiu dobu po pôrode. Potom je na mieste proti nej začať aktívne pôsobiť, či už používaním zosvetľujúcich produktov alebo napríklad podstúpením chemického peelingu či laserového ošetrenia.
 
Aby ste zamedzili rozvoju melazmy, je vhodné chrániť pleť opaľovacím krémom, a to ako pred tehotenstvom, tak počas neho. Ochrana pleti pred UV žiarením navyše už v prípade existujúcej hypergimentácie znižuje riziko jej rozšírenia. Mimochodom, s tehotenskou hyperpigmentáciou sa stretáva takmer 50% žien.
 
 

Vyrážky

Pruriginózne urtikariálne papuly a plaky pri tehotenstve (PUPPP) sú najčastejšiou tehotenskou dermatitídou. Typický je pre nich vznik svrbivých červených škvŕn a pupienkov. Rozlišujeme dve hlavné formy - koprivkový a erytematózny, pričom sa objavuje aj forma zmiešaná.
 
"Vyrážka" sa ako prvá objavuje najčastejšie na bruchu a rozširuje sa na stehná, zadok, poprsie a ruky a miznú obvykle v dňoch po pôrode. Ako uľaviť od svrbenia? Topicky aplikovanými produktami či antihistaminikami.
 

Kožné výrastky

Kožné výrastky sa najčastejšie objavujú v podpazuší, pod prsiami či na krku a sú pravdepodobne výsledkom zvýšenej produkcie hormónov, ktoré stimulujú rast vonkajších vrstiev kože, a väčšieho prietoku krvi, ktorý stimuluje vyššiu proliferáciu buniek.
 
Zvyčajne vymiznú samy po pôrode. Ak sa nestane tak, existuje veľa možností, ako ich bez rizika odstrániť.
 

Kŕčové žily

"Varixy" sa počas tehotenstva objavujú na nohách v podobe modrých vystupujúcich žil v dôsledku zvýšeného prietoku krvi. Okrem estetickej stránky môžu byť varixy aj bolestivé a navyše sú aj zdravotným rizikom. Jedným z najvýznačnejších faktorov sú genetické dispozície.
 
Aj tak možno, ale proti ich rozvoju pôsobiť preventívne, a to najmä aktívnym životným štýlom a častým chodením. Vyhýbať by ste sa mali dlhodobému státiu, ale aj sedeniu. Pri sedení by ste sa zase mali snažiť nohy vždy umiestňovať do väčšej výšky. Veľkým pomocníkom sú kompresné pančuchy, ktoré podporia žilový systém. Tiež dostatočný príjem vitamínu C je vhodný, pretože napomáha zachovať žily zdravé a pružné. Odporúčame tiež nechať si stav žilového systému počas tehotenstva a pred ním skontrolovať špecializovaných lekárom.
Staršie články:
Kvôli ružovke ľudia pôsobia menej úspešne aj menej inteligentne, hovorí nový prieskum
Problémy s pleťou30.1.2017

Kvôli ružovke ľudia pôsobia menej úspešne aj menej inteligentne, hovorí nový prieskum

Vo všetkých situáciách, od pohovorov do novej práce až po prvé rande je vhodné vyvolať pozitívny prvý dojem. Ako veľmi, ale ovplyvňuje prvý dojem kožné ochorenie rosacea, pre ktoré je typický vznik vyrážok a začervenaných škvŕn na pleti? Na to sa pokúšal nájsť odpoveď najnovší prieskum.

Ako sa starať o mastnú pleť v zime? Hlavne hydratujte!
Problémy s pleťou30.1.2017

Ako sa starať o mastnú pleť v zime? Hlavne hydratujte!

V zime na našu pleť útočí agresívny mix chladného a vysušujúceho vzduchu a neustále zmeny teplôt. Hoci by sa mohlo stať, že najviac v zime trpí suchá pleť, ani pre mastnú a zmiešanú nie je toto obdobie veľmi priaznivé.

Odstráňte mílie v očnom okolí. Nadobro! Poznáme aj najlepšiu prevenciu ich vzniku
Problémy s pleťou29.1.2017

Odstráňte mílie v očnom okolí. Nadobro! Poznáme aj najlepšiu prevenciu ich vzniku

Mílie v očnom okolí dokážu potrápiť. Je zložité sa ich zbaviť, a čo horšie, keď už sa do ich odstraňovania sami pustíme, často skončíme s pleťou síce bez "bielych bodiek", ale za to s poškodenou.

Uľavte svojej citlivej pleti. Riešením je posilnenie ochrannej kožnej bariéry
Problémy s pleťou21.1.2017

Uľavte svojej citlivej pleti. Riešením je posilnenie ochrannej kožnej bariéry

Ochranná kožná bariéra, kožný plášť, kožný film či hydrolipidová vrstva - niekoľko označení toho istého - vrchnej vrstvy pleti, ktorá pleť chráni pred negatívnymi vplyvmi prostredia. V jej ochrane hrá doslova kľúčovú úlohu!

Zima je najlepší čas na to začať bojovať proti hyperpigmentácii. Tak sa pridajte!
Problémy s pleťou10.12.2016

Zima je najlepší čas na to začať bojovať proti hyperpigmentácii. Tak sa pridajte!

Hyperpigmentácia alebo nadmerná pigmentácia, starecké, slnečné alebo pečeňové škvrny, melazma - to je niekoľko označení jedného a toho istého - tmavých škvŕn, ktoré sa objavujú na pleti. Farebný tón pleti ani farba kože nehrá úlohu, v tomto je hyperpigmentácia úplne rovnocenná, objaviť sa môže skrátka u každého.