Spoznajte hlavné rozdiely medzi mužským a ženským plešatením

Spoznajte hlavné rozdiely medzi mužským a ženským plešatením

Že muži a ženy nestrácajú vlasy rovnako, to je vcelku známe. Ale aké sú hlavné rozdiely medzi plešatením mužov a žien?

Mnoho rokov sa všeobecne verilo, že plešatenie je čisto mužský problém a o plešatení žien sa takmer nehovorilo. Avšak v súčasnosti je už evidentné, že zhruba 40% osôb, ktoré trpia stratou vlasov, sú práve ženy. Plešatenie u mužov i žien má veľa spoločného, ale nájdeme medzi nimi aj veľké rozdiely.
 
Pánske i dámske plešatenie má podľa daného, definovaného vzoru (v angličtine Male pattern baldness, prípadne Female pattern baldness) oboje svoje pramene v genetike. Áno, tieto predispozície vedúce k strate vlasov je možné zdediť od svojich predkov. Ale pozor, túto genetickú informáciu nezískava jedinec od svojej matky, ako sa predpokladalo predtým. Významnú úlohu hrajú  totiž obaja rodičia.
 
U mužov zapríčiňuje stratu vlasov z 80% dedičnosť , ktorá je odovzdávaná geneticky. U žien je genetika faktorom len z 30% percent a na strate vlasov sa vo väčšej miere podieľajú ďalšie faktory.
 

Testosterón za to nemôže

Až donedávna vedci verili, že androgénnu alopéciu, teda mužské a ženské plešatenie, spôsobuje prevaha mužského pohlavného hormónu - testosterónu, ktorý sa bežne u žien vyskytuje len v stopovom množstve. Ďalšie výskumy však ukázali, že vinníkom plešatenia nie je testosterón ako taký, ale jeho derivát, dihydrotestosterón (DHT). Keď sa DHT zviaže s istými receptormi vo vlasových vačkoch, dochádza k ich postupnému zmenšovaniu.
 
Toto zmenšovanie postupne spôsobuje, že vlasové vlákno je stále kratšie a jemnejšie ako predtým. Môže sa ľahko stať, že vlasové vačky, ktoré produkovali veľké, silné a pigmentom sfarbené vlasové vlákno, začnú produkovať vlákno užšie a kratšie. Nakoniec sa vlasy skrátia a stenčia len na jemné šedivé páperie, až nastane situácia, keď vlasové vlákno kompletne prestane z folikule vyrastať.
 
Kým je táto reakcia na DHT takmer vždy prítomná u pánskeho plešatenia, u ženského plešatenia niekedy chýba. Čo vedcov presviedča stále o tom, že na objasnenie tohto fenoménu je potrebné vykonať ešte veľa výskumov.
 
Vlasová mezoterapia vám dokáže vrátiť bujnú hrivu Vlasová mezoterapia vám dokáže vrátiť bujnú hrivu Termín mezoterapia sa poslednú dobou skloňuje v mnohých rôznych spojeniach. Jednak je to účinný spôsob omladenia (ale o tom až nabudúce), jednak možnosť, ako podporiť rast vlasov na hlave. Čo sa môže hodiť, pretože so stratou vlasov teda aspoň raz počas svojho života majú skúsenosť dvaja z troch mužov a o niečo menší počet žien.
 androgenna alopecia 

Aký je teda rozdiel?

Najvýznamnejším rozdielom medzi pánskym a dámskych plešatením v prípade androgénnej alopécie sú však ich symptómy a tiež časový postup.
 
U mužov začína plešatenie na prednej línie vlasov nad čelom. Ústup vlasov v oblasti kútov spôsobuje, že sa vlasová línia posúva dozadu a začína sa formovať do tvaru písmena M. Ako sa vlasy zjemňujú, skracujú a stenčujú, dochádza k zvýšeniu straty vlasov na temene, čo následne vedie k tomu, že na hlave zostanú iba vlasy v tvare písmena U, vedúce takzvane "od ucha k uchu", zozadu okolo hlavy. Ak nedochádza k liečbe tohto stavu, strata vlasov sa môže rozšíriť aj nad ušami a vlastne na celú oblasť vlasov. Na druhú stranu, u žien k tomuto typu ústupu vlasov dochádza len veľmi zriedka.
 
Dámy to, ale nemajú o moc jednoduchšie. Tie postihuje strata vlasov najčastejšie v centrálnej časti hlavy, na tzv. cestičke. Predná línia vlasov nad čelom tak väčšinou zostáva zachovaná. Plešatenie sa môže rozšíriť aj na celé temeno. Nebýva to však časté, že by sa strata vlasov rozšírila na celú hlavu.
 
Rozdelenie na tieto "vzory" podľa pohlavia nie je avšak definitívne. Ústup vlasov po vzore mužskom môžu zažívať aj ženy. Naopak mužom môžu vlasy ustupovať po vzore ženského plešatenia. A veľmi zriedka je možné, že sa u ženy alebo muža rozvinú naraz oba typy plešatenia naraz.
 
Pelo Baum sérum Pelo Baum sérum Zastavte konečne vypadávanie vlasov a získajte opäť husté vlasy, po ktorých túžite. Peptidy, prírodné výťažky a vitamíny v sére Pelo Baum spoločne s technológiou nanokapsúl udržujú vlasovú časť hlavy zdravú a vlasom poskytujú dostatok kľúčových živín. Vlasy vďaka tomu prestávajú vypadávať, šedivieť, a naopak začínajú opätovne rásť v tej najlepšej kvalite. 67 €
 
Pelo Baum šampón Pelo Baum šampón Bojujte proti vypadávaniu vlasov už počas ich umývania! Revitalizačný šampón Pelo Baum posilní vaše vlasy aj pokožku hlavy, a vlasom zároveň dodáva objem a lesk. Zaistí to kokteil peptidov, vitamínov a prírodných výťažkov. Výsledkom sú krásne a zdravé vlasy, ktorým pristane akýkoľvek styling. 18 €
 
Pelo Baum kondicionér Pelo Baum kondicionér Dodajte lesk a silu suchým vlasom. Už nemusíte mať strach z rozčesávania mokrých vlasov, s kondicionérom Pelo Baum sa nebudú zamotávať a hrebeň či kefa nimi krásne prejdú. Doprajte svojim vlasom kvalitnú výživu, ktorú pre skvelý vzhľad potrebujú. 20 €
Staršie články:
Popôrodné padanie vlasov? Žiadny stres!
Starostlivosť o vlasy30.10.2015

Popôrodné padanie vlasov? Žiadny stres!

V tehotenstve ste si zvykla na krásne vlasy, ale po pôrode si už nariekate, že z vašej bujnej hrivy nič nezostalo? Nebojte sa nič. Vieme, čo vám pomôže.

Zo stresu alebo kvôli hormónom? Vypadávaniu vlasov možno zamedziť!
Starostlivosť o vlasy28.10.2015

Zo stresu alebo kvôli hormónom? Vypadávaniu vlasov možno zamedziť!

Akokoľvek sa stále hovorí skôr o pánskom plešatení, tento problém obťažuje v rovnakej miere aj ženy. A pritom práve pre ženu býva strata vlasov jedným z určujúcich faktorov jej sebavedomia a celkovej životnej spokojnosti. To predsa nie je málo! Poďme sa teda na tento problém zamerať, aj keď sa o ňom veľa nehovorí.

Krásne vlasy vám zaručí správna výživa. Lenže ako ju dosiahnuť?
Starostlivosť o vlasy23.10.2015

Krásne vlasy vám zaručí správna výživa. Lenže ako ju dosiahnuť?

Rôzne problémy s vlasmi majú často jedného vinníka - nedostatok živín v strave. Aj obyčajný čiastočný nedostatok niektorého z minerálov či vitamínov môže viesť k tomu, že sa vaša hriva začne stenčovať a vlasy vám začnú vypadávať v nevídanom množstve.

Typy plešatenia: Keď sa s problémom už narodíte alebo vrodená hypotrichóza
Starostlivosť o vlasy21.10.2015

Typy plešatenia: Keď sa s problémom už narodíte alebo vrodená hypotrichóza

Termín hypotrichóza používajú dermatológovia pre popis stavu, kedy vlasy nevyrastajú. Na rozdiel od alopécie, ktorá popisuje stav, keď vlasy vypadávajú (alebo už vypadali) z miest, kde pôvodne rástli, hypotrichóza sa vzťahuje na oblasti kože, kde vlasy ani ochlpenie nikdy nerástli. Hypotrichóza postihuje jedinca od narodenia a väčšinou sa s ňou musí vysporiadavať po celý život.

Typy plešatenia: Androgénna alopécia čiže striktne mužská záležitosť. Alebo nie?
Starostlivosť o vlasy30.9.2015

Typy plešatenia: Androgénna alopécia čiže striktne mužská záležitosť. Alebo nie?

Androgénna alopécia je zodpovedná za viac ako 95% problémov, ktoré riešia muži s plešatením. Dámy tento problém väčšinou našťastie riešiť nemusia, hoci sa nájdu (bohužiaľ) aj výnimky.