Viete, aký má chiralita význam v kozmetike?

Viete, aký má chiralita význam v kozmetike?

Téma chrality sa zaoberá problematikou dostať z látok čo najvýššiu aktivitu bez nežiadúceho podráždenia. Chirálna molekula má svoju zrkadlovú formu, ľavú a pravú. Fenomén chirality je dôležitý v oblasti zloženia účinných kozmetických produktov a ak jej budete rozumieť, už vás žiadne zloženie krému neoklame.

Dve rukavice vyzerajú úplne rovnako, napriek tomu je nemožné navliecť si pravú ruku do ľavej rukavice. Predstavte si, že vaša ľavá ruka znázorňuje biologický pleťový receptor a krabica plná rukavíc znázorňuje krabicu plnú aktívnych látok. Ak sa na pravú ruku navlečie pravá rukavica, spustí sa žiadaná aktivita látok. Avšak keďže iba polovica rukavíc v krabici sedí na pravú ruku, v skutočnosti je v nej iba polovica aktívnych látok, napriek tomu, že sa krabica zdá byť plná.

Teraz si predstavte, že hovoríme o kysline mliečnej. Táto molekula kyseliny ovocnej má dve formy. Jedna je biologicky aktívna a druhá inaktívna.

Ak výrobca uvádza, že produkt obsahuje 1% kyseliny mliečnej a v zložení je „DL-mliečna kyselina“, potom vieme, že rovnako ako v krabici plnej rukavíc, zložka obsiahnutá v produkte nie je očistená tak, aby obsahovala iba svoju aktívnu formu, čo je v prípade kyseliny mliečnej L-forma. Takže ak sa bavíme o účinkoch na pleť, v podstate tento produkt obsahuje iba 0,5% kyseliny mliečnej.

V niektorých prípadoch sú aktívne dokonca obe formy molekuly, avšak jedna forma je oveľa menej dráždivejšia než tá druhá, ako napríklad u kyseliny mandľovej, kde L-forma je oveľa jemnejšia. Písmenká „D“ a „L“ označujú pravú (D) a ľavú (L) časť molekuly. Bohužiaľ, každá molekula je iná a niekedy je L-forma tá aktívna a inokedy zase D-forma. Neexistuje žiadne presné pravidlo, ktorý izomér by sme mali v kozmetike hľadať.

 

Medik8 rozumie chiralite a vždy používa tú správnu formu zložiek, bez ohľadu na výrobné náklady. Je dôležité si uvedomiť, že chirálne správne zloženie kozmetiky zvyšuje jej účinnosť až desaťkrát.

Staršie články:
Tajomstvo čistenia pleti s L-mandľovou kyselinou
Štúdie a odborné články23.4.2014

Tajomstvo čistenia pleti s L-mandľovou kyselinou

Ako už mnohý z vás viete, firma Medik8 vyrába excelentnú radu efektívnych prípravkoch na čistenie tváre, či už vo forme peny, krému alebo gélu. Jednou z kľúčových aktívnych zložiek použitej vo väčšine týchto čističov je L-mandľová kyselina – chirálne správna forma kyseliny mandľovej. Jej schopnosti sú nevídané.

Špeciálne tipy a triky o vitamínoch na pleť Monoderma - priamo od výrobcu
Štúdie a odborné články15.4.2014

Špeciálne tipy a triky o vitamínoch na pleť Monoderma - priamo od výrobcu

Prečítajte si poučné rady talianskeho výrobcu vitamínovových sér Monoderma A15, C10 a E5 o týchto želé ampulkách obsahujúcich čistý vitamín na pleť. Vedeli ste napríklad, že C10 dokáže liečit melasmu v gravidite a E5 je vhodný pre dojčatá? Či to, že A15 sa nemá aplikovať cez deň a E5 funguje ako prevencia proti striám na prsiach? A viete ako sa dajú navzájom účinne kombinovať? Viac vitamínov, viac života pre vašu pleť.

7 dôvodov prečo vyskúšať White Balance Click
Štúdie a odborné články4.4.2014

7 dôvodov prečo vyskúšať White Balance Click

Pozrite sa ako je možné, že bieliace sérum od Medik8 nielen lieči hyperpigmentáciu, ale pomáha tiež predchádzať budúcim tmavým škvrnám.

Podrobný zoznam a popis látok, najlepších na akné
Štúdie a odborné články12.3.2014

Podrobný zoznam a popis látok, najlepších na akné

Ak vás trápi akné, je dôležité aby ste mali prehľad o látkach vhodných pre toto ochorenie. Kozmetické prípravky síce uvádzajú svoje zloženie, no pokiaľ nie ste chemickým odborníkom, pravdepodobne z neho veľa nevyčítate. Pripravili sme pre Vás preto zoznam účinných látok a ich podrboný popis, vďaka ktorému už budete vedieť rozlíšiť reklamný trik od skutočne funkčných výrobkov. Prvým krokom k úspechu je totiž vzdelanie sa v danej oblasti.

Ako správne používať séra s vitamínom A, C a rastovými faktormi? – odpovedá odborník
Štúdie a odborné články19.2.2014

Ako správne používať séra s vitamínom A, C a rastovými faktormi? – odpovedá odborník

Vitamín C, Vitamín A a Growth Factor sérum. To sú najpopulárnejšie produkty prvotriednej kozmetickej značky Medik8. Ich klinicky preukázaná účinnosť už nadchla mnohých, preto sa dnes predávajú takmer samy. Problém ale nastáva v momente, kedy ich máme kombinovať. Naučte sa ako s nimi dosiahnuť rýchlešie a lepšie výsledky pleti, ktoré trvajú dlhšie.