Pre zdravú prostatu sa zamerajte na zinok

Pre zdravú prostatu sa zamerajte na zinok

Rakovina prostaty je najčastejším onkologickým ochorením u mužov s často fatálnymi následkami. Proti rakovine prostaty však môže napomôcť zinok.

Podľa vedcov hrá tento stopový minerál aktívnu úlohu v zachovaní zdravia prostaty. V bunkách tejto žľazy sa totiž kumuluje zinok vo vôbec najväčšie množstvo zo všetkých telesných tkanív. Podľa niektorých štúdií pritom prítomnosť zinku potláča rast tumorov, predovšetkým v prostate.

Zinok potrebuje celý organizmus

  • Zinok je stopový kov, ktorý je nevyhnutný pre množstvo biologických procesov odohrávajúcich sa v organizme. Všetky telesné bunky ho v určitých stupňoch svojho vývoja vyžadujú.
  • Žľaza prostata je dôležitá pre fungovanie mužskej reprodukčnej sústavy. Produkuje tekutinu, ktorá sa počas ejakulácie zmieša so spermiami, ktoré produkujú semenníky, a sekrétom zo semenných vačkov. Prostatická tekutina utvára asi 30% objemu spermií. Dôležitou úlohou zinku je potom mierne alkalizovať spermie, aby dokázali prežiť v kyslom pH vaginálneho traktu celú cestu až do maternice.

Hlavný objem prostatického tkaniva sa utvára a vylučuje v najvzdialenejšie oblasti prostaty, tzv. periférnej zóne, ktorá je tiež epicentrom rozvoja a rozšírenia rakoviny prostaty. Bunky v periférnej zóne sú vysoko špecializované tak, aby kumulovali zinok. Výsledkom je, že prostatické tkanivo obsahuje asi 10 až 15-krát viac zinku ako iné telesné tkanivá.

Špeciálny transportér pre kumuláciu

Aby v sebe dokázali hromadiť tak veľké množstvo zinku, sú prostatické periférne bunky vybavené špeciálnym bielkovinovým transportérom zinku zvaným ZIP1. Ten vťahuje do prostaty zinok z krvi, ktorý je následne využitý v bunkách, kde bráni oxidácii citrátu.

Vysoká hladina zinku v prostate je hlavným faktorom prevencie vzniku rakoviny prostatických buniek. Pre väčšinu ľudských buniek je však vysoká hladina zinku toxická, však vďaka tomu, že majú bunky periférnej zóny prostaty špeciálne rozvinutý mechanizmus koncentrácie zinku, nie je pre nich tento kov toxický. Naopak, z jeho prítomnosti plynie benefit v podobe ich ochrany.

O zinku sa predpokladá, že potláča nádorové bujnenie. Po prvé, smeruje rakovinové bunky do apoptózy, teda programovanej bunkovej smrti. Apoptóza je jedným z hlavných obranných mechanizmov organizmu, ktorý má za následok odumretie nepotrebných alebo poškodených buniek. Popri tom inhibuje migráciu buniek a ich vstup do ďalších tkanív, toľko príznačný pre malígne bunky.

Rakovinové bunky v prostate majú pritom nízky obsah zinku, čo je dané ich neschopnosťou akumulovať v sebe ióny kovov takým spôsobom, ako to dokáže zdravé prostatické tkanivo. Rakovinové prostatické bunky totiž stráca svoju schopnosť hromadiť v sebe tento stopový minerál. Naopak jeho kumulácia je v prípade malignity prostaty nepravdepodobná.

Zinok pre mužov nad 40 rokov

Rakovina prostaty zostáva jedným z najbežnejších onkologických ochorení u mužov, ktorá býva spoločne s rakovinou kože a pľúc najčastejšou príčinou úmrtia spojeného s onkologickým ochorením.

Muži starší ak štyridsať rokov by preto mali zvážiť užívanie zinku, a to z viacerých dôvodov, nielen pre zachovanie zdravej prostaty. Kompletný mechanizmus toho, nakoľko zinok ovplyvňuje zdravie prostaty, nie je zatiaľ objasnený, faktom však je, že jeho nízka krvná hladina býva veľmi často prítomná počas radu malignít, napríklad pľúc, hlavy, krku, prsníka, žalúdka či práve prostaty. Naopak zvýšená hladina zinku nebýva v prípade nádorov pozorovaná.

Zinok nájdete v komplexnom doplnku stravy VIT-A-MIN by Brandeis Clinic, ktorý obsahuje 16 najdôležitejších vitamínov a minerálov.

Účinok preukázaný štúdiami

Podľa niektorých výskumov potom príjem zinku, či už zo stravy alebo doplnkov stravy, môže poskytnúť žiaducu ochranu, najmä v prípade pokročilých foriem rakoviny prostaty, ktoré mávajú často fatálne následky.

Napríklad podľa tejto štúdie nie je priemerný príjem zinku spojený s celkovou redukciou výskytu rakoviny prostaty, však suplementácia zinkom vo výške 15 mg denne vykazuje 66% redukciu v riziku rozvoja pokročilej rakoviny prostaty.

Ako naznačuje iná štúdia vykonaná vo Švédsku, vyšší príjem zinku je spätý s 36% redukciou rizika úmrtia z dôvodu rakoviny prostaty, úroveň ochrany pred ochorením bola ešte vyššia. Okrem toho je známe, že lokality, kde je nízky obsah zinku v podzemnej vode a vonkajšom prostredí, vykazujú vyšší ako priemerný výskyt rakoviny prostaty. Veľké množstvo štúdií teda naznačuje, že vyššie hladiny zinku sú späté s výrazne nižším rizikom vzniku rakoviny prostaty.

Napríklad štúdia zameraná na myši, ktoré boli geneticky upravené tak, aby u nich došlo k rozvoju rakoviny prostaty, naznačuje, že veľkosť vzniknutého tumoru je závislá na výške príjmu zinku. V prípade najnižšieho príjmu došlo k rozvoju najväčších tumorov, vďaka výsledku tejto štúdie sa možno domnievať, že dostatočný príjem zinku môže byť prevenciou ochorenia.

Ideálne je zinok kombinovať s resveratrolom, ktorý navyšuje akumuláciu zinku v prostatickom tkanive. Popri tom má ale užívanie doplnkov stravy so zinkom rad pozitívnych účinkov. Posilňuje imunitný systém a napomáha ochrane pred infekciami, predovšetkým v respiračnom trakte.

Dostatok zinku môžete získať aj z doplnkov stravy pre zdravie a krásu vlasov BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic alebo pre zdravú pleť BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic.

Staršie články:
Parabény v kozmetike môžu mať vplyv na mužskú plodnosť
Zamerané na mužov12.6.2018

Parabény v kozmetike môžu mať vplyv na mužskú plodnosť

Mnoho firiem sa v súčasnosti zameriava ns kozmetiku bez parabénov. Sú ale skutočne parabény taký strašiak, ktorého je potrebné sa báť, alebo je to všetko len veľká mediálna bublina? A ako je to s ich vplyvom na rakovinu prsníka a kvalitu mužských spermií?

Doplnky stravy pre mužov by mali obsahovať zinok
Zamerané na mužov5.3.2018

Doplnky stravy pre mužov by mali obsahovať zinok

Pre pánske záležitosti je totiž obzvlášť dôležitý! Ovplyvniť môže problémy s erekciou, nekvalitný sexuálny život, športový výkon a dokonca aj vzhľad.

Rozhovor: Muž po tridsiatke - tipy a triky ako sa cítiť a vyzerať skvele!
Zamerané na mužov6.3.2015

Rozhovor: Muž po tridsiatke - tipy a triky ako sa cítiť a vyzerať skvele!

Filip Jankovič, svojský, trendy a všestraný umelec, hlavne tanečník a choreograf , ktorý onedlho oslávi svoje okrúhle 30. jubileum! Aj keď tento úspešný showman na tridsiatku vôbec nevyzerá a ani mu to nikto neverí, sám sa tohto veku vôbec nebojí. Práve naopak, cíti sa aj vyzerá skvele! Nemusíme mu to už , ale závidieť, pretože nám prezradil svoje osobné triky ako na to.

Starostlivosť o pleť a telo pre mužov
Zamerané na mužov4.2.2014

Starostlivosť o pleť a telo pre mužov

Už dávno neplatí tvrdenie, že správny chlap musí smrdieť. Dnešný muž by sa o svoju hygienu, starostlivosť o pleť a telo mal starať bez ostychu. Drogérie ponúkajú pestrý sortiment kozmetických prípravkov pre mužov, a preto dúfajme, že už väčšina mužov má pri najmenšom svoj ​​pánsky sprchový gél, antiperspirant a pleťový krém. Avšak umývaním, prevenciou potenia a základnou starostlivosťou o pleť to nekončí.

Prečo mužom padajú vlasy?
Zamerané na mužov14.12.2011

Prečo mužom padajú vlasy?

Vypadávanie vlasov alebo ich úplná strata sú označované lekárskym termínom alopecia. Tú môže spôsobiť hneď niekoľko faktorov. Pre mužov sú najčastejšie dedičnosť, hormonálna činnosť a starnutie. Ubúdanie vlasov sa prejavuje väčšinou nenápadne a časom sa zhoršuje. U mužov sa najčastejšie vyskytujú kúty, lysiny, rednutie a tiež slabnutie vlasov. Čo robiť, keď taký problém nastane?