Doplnky stravy pre mužov by mali obsahovať zinok

Doplnky stravy pre mužov by mali obsahovať zinok

Pre pánske záležitosti je totiž obzvlášť dôležitý! Ovplyvniť môže problémy s erekciou, nekvalitný sexuálny život, športový výkon a dokonca aj vzhľad.

Zinok je stopový prvok, čo však neznamená, že by si organizmus bez jeho dostatku poradil, je to presne naopak. Kľúčový je predovšetkým pre mužov. Prečo? Vysoké množstvo zinku obsahuje prostata a zinok ovplyvňuje aj hladiny testosterónu. Okrem toho je dôležitý pre zdravie kože, nechtov, vlasov.

Jeho prítomnosť v organizme je nevyhnutná pre všetky bunky v tele. Zinok sa kumuluje predovšetkým v prostate, vo vyšších koncentráciách sa nachádza aj v kostiach, očiach, obličkách, pečeni, svaloch a pankrease.

Zinok je potrebné prijímať každý deň

Aktívne sa tento minerál podieľa na rade telesných funkcií a reakcií, ovplyvňuje imunitný systém, syntézu DNA a bielkovín, bunkový metabolizmus, delenie buniek, riadny rast organizmu aj to, ako vnímame chute a vône. Stimuluje aktivitu viac než stovky rozdielnych enzýmov. Aj cez to ho ľudský organizmus nepotrebuje veľa, iba 11 mg denne v prípade mužov. Pretože sa však v tele neukladá, je potrebné ho organizmu dodávať prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov denne.

Nedostatok zinku alebo jeho nízka hladina býva spätá s vyššou chorobnosťou, stratou chuti do jedla. Medzi prejavy veľkého nedostatku radíme hnačky, impotenciu, lézie na pleti a v očiach, vypadávanie vlasov, chudnutie, zastrenú myseľ, zhoršené hojenie zranení či poruchu funkcie pohlavných žliaz (hypogonadizmus).

Kde vziať zinok?

  • ustrice
  • kraby
  • kešu
  • cícer
  • para orechy
  • fazuľa
  • kuracie mäso
  • doplnky stravy

Odporúčané denné dávky najdôležitejších vitamínov a minerálov vrátane zinku nájdete v doplnku stravy VIT-A-MIN by Brandeis Clinic.

Problémy s erekciou: Zinok môže napomôcť úľave

Zinok má vplyv na hladiny testosterónu, a tie tiež udržuje vyvážené. Užívanie zinku môže navýšiť hladinu voľného i celkového testosterónu. Tento pohlavný hormón ovplyvňuje okrem iného kvalitu sexuálneho života, rast svalov, ale aj mužskú psychiku. Zinok preto nie je dôležitý len pre aktívnych športovcov, ale pre všetkých zástupcov drsnejšieho pohlavia.

S testosterónom súvisí aj to, ako zinok ovplyvňuje sexuálne zdravie a libido. Nárast hladiny testosterónu spätý s užívaním zinku môže viesť k zlepšeniu sexuálneho života a navýšiť chuť na sex. Aj v prípade erektilnej dysfunkcie spätej s nízkym testosterónom môže užívanie zinku uľaviť od jej negatívnych symptómov. Častejší a kvalitnejší sex na seba nenechá dlho čakať.

Proti problémom s prostatou

Podporuje tiež zdravie prostaty, jeho dostatočné množstvo pravdepodobne inhibuje jej nežiadúci rast. Zinok v prostate utvára toxické prostredie pre rakovinové bunky, môže byť preto chápaný aj ako súčasť prevencie rakoviny prostaty.

Zinok môže napomôcť zlepšiť kvalitu spermií. Jedným zo znakov nedostatku zinku je ich znížený počet, dlhodobý nedostatok tak môže zapríčiniť aj problémy s počatím. Pre kvalitu, zdravie a pohyblivosť spermií je dostatok zinku kľúčový, pozor však na jeho nadbytok. Ten môže spôsobovať problémy s pohyblivosťou spermií.

Proti únave a na energiu zinok

Zinok vám pridá na vytrvalosti a energii. Tento stopový prvok uľahčuje premenu skonzumovanej stravy na energiu. Týmto javom sa zaoberá mnoho štúdií, podľa ktorých užívanie zinku a jeho dostatočný príjem môže navýšiť tak výkon, ako vytrvalosť u aktívnych športovcov. U nich zinok pozitívne ovplyvňuje aj krvné hodnoty, ako je počet červených a bielych krviniek, krvných doštičiek alebo hemoglobínu. Výsledky tohto skúmania naznačujú potenciál zinku, čo sa týka podpory vitality a energie.

Kľúčový je tento minerál pre syntézu bielkovín. Nejedná sa len o nárast svalov, bielkoviny potrebuje organizmus ako stavebné prvky svojich komponentov. Prítomné sú takmer v každej telesnej štruktúre a bunke, napríklad v mozgu, cievach a dokonca DNA. Okrem toho, že napomáhajú rastu svalov, sa podieľa na hojení a regenerácii poškodených tkanív, podporujú zdravie pleti aj správne formovanie telesných buniek.

Bez zinku organizmus nepracuje správne

Pri nedostatku bielkovín alebo ich nesprávnej syntéze sa môže objaviť slabosť a zhoršená regenerácia a hojenie. Potom, čo bielkoviny skonzumujeme, organizmus ich rozloží na menšie segmenty, aminokyseliny. Tie sú potom opäť syntetizované v rôzne typy bielkovín v oblastiach tela, kde je ich treba. Bez zinku ale ich znovusloženie do bielkovín nefunguje tak, ako má a objavujú sa problémy.

Vzhľadom k účasti na syntéze bielkovín je zinok nevyhnutný pre silné, zdravé vlasy. Pre mužov, u ktorých sa s pribúdajúcim vekom objavujú kúty alebo ustupuje vlasová línia, môže byť preto vítaným pomocníkom. Utvára okrem iného bielkovinu kreatín, hlavnú zložku vlasov. Bez zinku vlasy rednú, ztenšujú sa a môžu začať vypadávať. Po vypadnutí vlasov sa môžu objaviť problémy s ich opätovným dorastaním.

Zinok získate z doplnku stravy určeného pre zdravie a krásu kože BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic.

Nielen pre zdravé srdce a mozog

Zinok podporuje zdravie mozgu a nervovej sústavy. Vyššia koncentrácia zinku je v hipokampe, mozgovom centre pamäti a učenia. Zinok je tu dôležitý pre tzv. dlhodobý potenciál, bez ktorého sa učenie ani pamäť nezaobídu.

Nedostatok tohto antioxidantu môže navyšovať priechod baktérií, vírusov a ďalších infekčných agens cez hematoencefalickú bariéru. Oproti tomu jeho dostatok môže proti škodlivým látkam chrániť.

Zinok napomáha zachovať zdravé srdce a kardiovaskulárnu sústavu. Ochranne pôsobí v prípade ischemickej choroby srdca a kardiomyopatia, jeho dostatočná hladina môže brániť poškodenie srdcového svalu. Vďaka tomu, že pôsobí protizápalovo a antioxidačne môže dostatočný príjem zinku znižovať rizikové faktory spojené s aterosklerózou, kôrnatením tepien.

S článkom súvisia tieto produkty:

Kĺbová výživa ARTENAL
6 účinných látok v silnej koncentrácii, ktoré vám pomôžu uľaviť pri bolestiach kĺbov! ARTENAL pomáha
17 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
Rozhovor: Muž po tridsiatke - tipy a triky ako sa cítiť a vyzerať skvele!
Zamerané na mužov6.3.2015

Rozhovor: Muž po tridsiatke - tipy a triky ako sa cítiť a vyzerať skvele!

Filip Jankovič, svojský, trendy a všestraný umelec, hlavne tanečník a choreograf , ktorý onedlho oslávi svoje okrúhle 30. jubileum! Aj keď tento úspešný showman na tridsiatku vôbec nevyzerá a ani mu to nikto neverí, sám sa tohto veku vôbec nebojí. Práve naopak, cíti sa aj vyzerá skvele! Nemusíme mu to už , ale závidieť, pretože nám prezradil svoje osobné triky ako na to.

Starostlivosť o pleť a telo pre mužov
Zamerané na mužov4.2.2014

Starostlivosť o pleť a telo pre mužov

Už dávno neplatí tvrdenie, že správny chlap musí smrdieť. Dnešný muž by sa o svoju hygienu, starostlivosť o pleť a telo mal starať bez ostychu. Drogérie ponúkajú pestrý sortiment kozmetických prípravkov pre mužov, a preto dúfajme, že už väčšina mužov má pri najmenšom svoj ​​pánsky sprchový gél, antiperspirant a pleťový krém. Avšak umývaním, prevenciou potenia a základnou starostlivosťou o pleť to nekončí.

Prečo mužom padajú vlasy?
Zamerané na mužov14.12.2011

Prečo mužom padajú vlasy?

Vypadávanie vlasov alebo ich úplná strata sú označované lekárskym termínom alopecia. Tú môže spôsobiť hneď niekoľko faktorov. Pre mužov sú najčastejšie dedičnosť, hormonálna činnosť a starnutie. Ubúdanie vlasov sa prejavuje väčšinou nenápadne a časom sa zhoršuje. U mužov sa najčastejšie vyskytujú kúty, lysiny, rednutie a tiež slabnutie vlasov. Čo robiť, keď taký problém nastane?