SUPERFOOD č.1 - Vlašský orech

SUPERFOOD č.1 - Vlašský orech

Všimli ste si niekedy, že polovičky jadier vlašských orechov sa podobajú na mozog? Nie je to náhoda! Táto potravina je pre váš mozog naozaj výnimočná, je totiž zdrojom serotonínu a neurotransmiterov.

Serotonín je nielen hormónom šťastia, ale znižuje tiež chuť k jedlu, inými slovami signalizuje mozgu pocit nasýtenia. Vlašské orechy sú známe antidepresívum. Keď máte zlú náladu, nezaškodí pravidelne do stravy prihodiť pár vlašských orechov.

Len málo rastlín má vyšší obsah omega 3 mastných kyselín ako vlašské orechy. Dostatok orechov vo vašej strave vám môže zmierniť zápaly, podporiť mozgovú činnosť, vlasy, pleť i nechty. Orechy tiež prispievajú k prevencii srdcových ochorení, astmy a posilňujú čreva.

Obsahujú 70 % tukov, 18 % bielkovín, malé množstvo sacharidov a vitamíny E, B1, B6, kyselinu listovú, minerály Cu, Mg, Zn.

Jeden tip na záver - orechy je dobré namočiť 4 hodiny pred konzumáciou do vody.

Keď necháte orechy potrebný čas vo vode, uvoľní sa z nich nielen prach a prípadné plesne na ich povrchu, ale aj kyselina fytová a inhibítory enzýmov, ktoré zhoršujú ich stráviteľnosť. Orechy potom budú nielen lepšie stráviteľné, ale budú chutiť skoro ako čerstvé.

Staršie články:
Prečo jesť BIO produkty?
Zdravý život18.6.2020

Prečo jesť BIO produkty?

Boli ste niekedy v lese zbierať čučoriedky? Ak áno, určite viete, akú fantastickú chuť majú v porovnaní s tými, ktoré nakupujeme v supermarketoch.

Je kuchynská sol' škodlivá? A môže zadržiavať vodu v tele?
Zdravý život6.5.2020

Je kuchynská sol' škodlivá? A môže zadržiavať vodu v tele?

Ľudia, ktorí konzumujú príliš veľa soli, a najmä tej obyčajnej, denaturovanej, majú neraz rôzný zdravotný problém.

Ako dlho trvá, než sa bez cvičenia športovec dostane z formy?
Zdravý život18.3.2020

Ako dlho trvá, než sa bez cvičenia športovec dostane z formy?

Je to za oveľa kratší čas, než by ste čakali. Pomôcť môžu doplnky stravy pre fitness a vplyv má samozrejme aj to, ako ste na tom fyzicky.

Nemáte nedostatok horčíka?
Zdravý život13.3.2020

Nemáte nedostatok horčíka?

Ako konštatuje Štátny zdravotnícky ústav, Slováci prijímajú zhruba o pätinu menej horčíka, než by mali a ako je odporúčaná denná dávka tohto minerálu. Vo výsledku tak nedostatkom horčíka trpí asi tretina populácie.

Ako si vybrať správny multivitamín alebo doplnok stravy?
Zdravý život13.1.2020

Ako si vybrať správny multivitamín alebo doplnok stravy?

Prečo užívať multivitamíny? Dôvodov je veľa. Aj ak sa snažíte konzumovať zdravú a vyváženú stravu zahŕňajúcu množstvo ovocia a zeleniny, pokryť nároky organizmu na základné najdôležitejšie živiny nemusíte. Ak ale nemáte chuť do jedla, držíte diétu alebo nad tým, čo jete, zas až tak veľmi nerozmýšľate, máte zamiesené na problém.