Adaptogény

Rastliny, ktoré napomáhajú organizmu vysporiadať sa so stresom

Adaptogény sú rastliny, ktoré zlepšujú adaptáciu ľudského organizmu na stres akéhokoľvek charakteru. Môže sa jednaťo príliš hektický životný štýl, horúčavu či chlad, hluk, vysokú nadmorskú výšku alebo radu ďalších vonkajších stresorov. Táto skupina bylín ovplyvňuje hladinu energie, síl, výdrž, vytrvalosť a podporuje aj "čistú hlavu".

Aby bola rastlina kvalifikovaná ako adaptogén, musí byť úplne bezpečná a netoxická. Musí mať široké použitie podporujúce zdravie organizmu a predovšetkým znižovať stres, či už psychický alebo fyzický. Adaptogény nám skrátka pomôžu sa adaptovať. Adaptogény však neovplyvňujú náladu, ale umožňujú organizmu "fungovať normálne" aj počas stresu.

Medzi najsilnejšie adaptogény sa radia tieto rastliny:

  • Ashwagandha čiže Withania opojná, či indický ženšeň býva zo všetkých adaptogénov v Ajurvede najviac cenená.
  • Eleuteriokok ostnatý využíva tradičná čínska medicína na podporu libida a zlepšenie kvality sexuálneho života, podporu energie a optimalizáciu telesných funkcií a imunity, celkovo podporuje vitalitu.
  • Bazalka posvätná podporuje vlastnú odpoveď organizmu na fyzický a emočný stres.
  • Maca, čiže peruánsky ženšen, síce nemá s bežným ženšenom nič spoločné, má však na organizmus podobný účinok, teda navyšuje energiu, posilňuje, podporuje výdrž, libido a zlepšuje kvalitu sexuálneho života.
  • Panax ženšen sa využíva pre rejuvenáciu a povzbudenie a poskytuje organizmu ochranu pred radom mentálnych, fyzických aj enviromentálnych stresorov.
  • Rhodiola Rosea, čiže rozchodnica ružová, všeobecne chránia organizmus a podporuje jeho zdravie. Pôsobí proti stresu a únave.
  • Schizandra čínska znižuje mieru únavy a hladinu stresových hormónov v krvi, podporuje fyzický výkon a vytrvalosť.