Aktivované uhlie

Uhlie upravené za vysokých teplôt s množstvom pozitívnych účinkov na ľudský organizmus

V minulosti bývalo aktivované uhlie považované za univerzálnu protilátku. V súčasnosti má mnoho využití - pozitívne pôsobí okrem iného na hladinu cholesterolu alebo napríklad môže zosvetliť farbu chrupu.

Čierny prášok z uhlia

Aktivované uhlie je jemný čierny prášok, ktorý sa vyrába zo škrupín kokosových orechov, uhlia, olivových kôstok, rašeliny či ropného koksu. K aktivácii dochádza spracovaním uhlia pri vysokých teplotách. Vysoké teploty menia vnútornú štruktúru látky, zmenšujú veľkosť pórov v nej a navyšujú plochu povrchu. Aktivované uhlie je tým pádom poréznejšie než bežné uhlie.

Celý pôvab aktivovaného uhlia spočíva v tom, že do svojich pórov dokáže naviazať toxíny a chemikálie, a bráni ich ďalšej absorpcii do organizmu. Jeho textúra má negatívny elektrický náboj, vďaka ktorému k sebe priťahuje pozitívne nabité molekuly, ako sú práve rôzne toxíny, a umožňuje ich odstránenie.

Samo aktivované uhlie sa však do organizmu nevstrebáva, preto tieto potenciálne škodlivé častice napomáha z tela vylúčiť. Vďaka tomuto mechanizmu sa využívalo a dodnes využíva ako prvá pomoc pri otravách, predávkovaní sa drogami alebo pri požití príliš veľkého množstva liekov. Neúčinné je však pri otravách alkoholom, ťažkými kovmi, silnými kyselinami a zásadami, draslíkom či lítiom.

Podporí činnosť pečene, obličiek i srdca

Tým, že znižuje obsah odpadových látok v tele, podporuje fungovanie pečene a obličiek, a môže uľaviť v prípade ich chronických ochorení. Čo sa týka jeho vplyvu na hladinu cholesterolu, aktivované uhlie na seba môže viazať cholesterol a cholesterol obsahujúce žlčové kyseliny v čreve, čím bráni ich vstrebávaniu a vstupu do krvného obehu. Okrem toho sa užíva na filtráciu vody a ako prevencia opilstva pri konzumácii alkoholu.

Aktivované uhlie má však pozitívny vplyv nielen pri orálnom užití, ale tiež pri topickej aplikácii, pretože pôsobí proti akné, hĺbkovo čistí a sťahuje rozšírené póry a pleť zbavuje nečistôt a nadbytočného kožného mazu.