Toxíny

V kontexte detoxifikácie a zdravého životného štýlu sú toxíny škodlivé látky, ktoré sa hromadia v organizme a majú na neho negatívny vplyv

Za normálnych okolností spolu imunitný systém, obličky a pečeň pracujú na vylúčení toxínov z organizmu. Môže sa však stať, že hladina toxínov v organizme presiahne jeho kapacitu ich vylúčiť. Toxíny sa potom hromadia. Roky o tom nemusíme mať ani potuchy, jedného dňa sa však nahromadené toxíny môžu chorobou či inak negatívne prejaviť. Preto je vhodné sa snažiť vyhýbať vystavovaniu toxínov.
 

Tri typy toxínov

Toxíny ako látky, ktoré škodia celkovému zdraviu organizmu, možno rozdeliť na tri typy, a to toxíny vnútorné, toxíny vonkajšie a toxíny získané z "toxického" správania.
 
Medzi vonkajšie (environmentálne) toxíny radíme napríklad látky znečisťujúce životné prostredie z priemyslu, zubný amalgám z ortuti alebo striebra, ortuť v morských rybách, olovo obsiahnutie v starých farbách, roletách a konzervách, hliník obsiahnutý v antiperspirantoch a dezodorantoch. Ďalej pliesne v zle vetraných priestoroch ako sú kúpeľne či pivnice, pesticídy. Externým toxínom bývajú vystavení tiež baníci či mechanici. Zdrojom toxínov môže byť aj zlá kvalita vzduchu v budovách vetraných klimatizáciou, nekvalitné voda či jedlo, dym (nielen cigaretový), kozmetické a čistiace produkty, lieky aj ultrafialové žiarenie zo slnka. Významnými toxíny sú tiež ftaláty a bisfenol A.
 
Okrem toxínov, ktorým je naše telo vystavené zo životného prostredia, produkuje toxíny aj sám ľudský organizmus, napríklad v priebehu chronických infekcií, alergických reakcií. Medzi vnútorné toxíny sa radí aj citlivosť na rôzne typy potravín (lepok, mliečne výrobky, vajíčka).
 
Tretím typom zdroja toxínov je takzvané toxické správanie, ktoré zahŕňa hlavne nadmerný stres a nevhodne zvolená strava založená na konzumácii vysokého množstva trans-tukov, priemyselne spracovaných potravín a cukru.
 
Naše slovníkové heslo pojednáva o toxínoch v kontexte detoxifikácie a zdravého životného štýlu. Označenie toxín možno definovať aj z hľadiska medicínskeho, potom je definíciou "jedovatá substancia produkovaná živými bunkami alebo organizmami alebo syntetické substancie vznikajúce umelým spracovaním."

S článkom súvisia tieto produkty:

Detox ANNA BRANDEJS
Aby ste získali maximum benefitov z výživových doplnkov i zdravej stravy, základom je mať silný tráviaci
100% vegan
44 €
Na sklade - ihneď posielame