Androgény

Mužské pohlavné hormóny

Akokoľvek sa o androgénoch tvrdí, že sú to mužské pohlavné hormóny, nenechajte sa zmiasť, produkuje ich totiž ako mužský, tak aj ženský organizmus, len v rozdielnom množstve. V ženskom tele androgény ovplyvňujú viac ako 200 dôležitých dejov a sú v ňom prítomné dokonca vo vyšších dávkach než estrogény.

Ďalšie modely androgénov

Medzi hlavné androgény patrí testosterón a androstenedion. Samozrejme yyššia hladiny sa ich nachádza u mužov a majú vplyv na ich rysy a ovplyvňujú tiež reprodukčnú aktivitu. Medzi ďalšie androgény patrí dihydrotestosterón (DHT), ktorý je príčinou mužského plešatenia, dehydroepiandrosterón (DHEA) a DHEA sulfát (DHEA-S).

Hlavnou úlohou je syntéza estrogénov

V ženskom organizme je hlavnou rolou androgénov ich premena na ženské pohlavné hormóny estrogény. Produkujú ich vaječníky, nadobličky a tukové bunky. Produkcia môže byť nadmerná alebo podpriemerná, nedostatok alebo nadbytok androgénov je bežnou dámskou hormonálnou poruchou.

Androgény majú v ženskom organizme vplyv na to, kedy začne puberta a stimulujú rast telesného ochlpenia. Okrem toho lekári veria, že ovplyvňujú fungovanie mnohých orgánov a tkanív. Sú tiež nevyhnutné pre syntézu estrogénov a hrajú kľúčovú úlohu v prevencii osteoporózy.