Chondroitín sulfát

Látka prirodzene sa vyskytujúca v tele, ktorá uľavuje v prípade osteoartrózy

Chondroitín sulfát je dôležitou zložkou chrupaviek, tuhé spojivové tkanivo, ktorá vystelia kĺby. Objavený bol v roku 1861 v chrupavkách kráv nemeckým chemikom Fischerom.
 

V tele má mnoho funkcií

Tento glukosaminglykán (mukopolysacharid) je vysoko viskózny. Najčastejšie sa v organizme nachádza v podobe Chondroitin-4-sulfátu a Chondrotin-6-sulfátu. Obe formy sú prítomné v kostiach a spojivových tkanivách.
 
Chondroitín sulfát zaberá mnoho funkcií. Dáva dôležité živiny do chrupaviek v kĺboch, napomáha pozastaviť činnosť enzýmov, ktoré rozkladajú chrupavky v kĺboch ​​a urýchľuje formovanie nových chrupaviek. Výsledkom je elasticita a poddajnosť chrupaviek. Užívaním výživových doplnkov s chondroitín sulfátom je tak možné podporiť zachovanie týchto vlastností.
 
V súčasnosti veda urobila veľký skok, vďaka ktorému je chondroitín sulfát  považovaný za základnú látku, ktorá je nevyhnutná pre zachovanie zdravých a pohyblivých kĺbov.
 

Mnohé využitie

Využíva sa v mnohých potravinách a farmaceutických produktoch - od výživových doplnkov, produktov dennej osobnej starostlivosti až k veterinárnym produktom a potravou pre zvieracích miláčikov.
 
Spoločne s glukózamínom napomáha zlepšiť symptómy, pozastaviť negatívne prejavy či dokonca zvrátiť degeneratívny proces osteoartrózy. V rámci terapie osteoartrózy sa užíva buď v podobe výživových doplnkov, injekčnou aplikáciou do svalov alebo topickou aplikáciou mastí či krémov.
 
Orálne sa chondroitín sulfát užíva tiež pre terapiu HIV / AIDS, srdcových chorôb, osteoporóze, bolesti kĺbov (spôsobenej užívaním liekov pri rakovine prsníka), refluxu, vysokej hladiny cholesterolu.
 

Pomáha na oči

Jeho konzumácia tiež uľavuje v prípade bolesti svalov po cvičení a od lupienky. Využíva sa aj pri liečbe anémie.
 
Využíva sa aj v podobe kvapiek do očí, kedy napomáha v prípade suchých očí. Aj počas operácie sivého zákalu nachádza svoje uplatnenie, rovnako ako keď sú v ňom uchovávané rohovky využívané pre transplantácie.
 
V prípade úniku moču, infekcie močového mechúra a močového traktu je tiež častým spôsobom terapie.