Chróm

Minerál, ktorý v stopovom množstve využíva organizmus pre správne fungovanie

Chróm v organizme napomáha predovšetkým tráveniu jedla. V našej strave sa bežne objavuje napríklad v pivovarských kvasniciach, mäse, zemiakoch (najmä v šupke), syre, korení, celozrnných výrobkoch a cereáliách, rovnako ako v čerstvom ovocí a zelenine.
 

Vďaka chrómu máme energiu

Chróm napomáha transportu krvného cukru (glukózy) z krvného obehu do buniek, kde sa využíva ako zdroj energie, a tiež napomáha premeniť tuky, sacharidy a bielkoviny na energiu.
 
Niektorým ľuďom s diabetom II. typu môže chróm pomôcť udržiavať hladinu ich krvného cukru pod kontrolou a môže hrať aj výraznejšiu úlohu v terapii diabetu II. typu. Tento účinok chrómu je však ešte potrebné potvrdiť ďalšími skúmaním. Podľa najnovších štúdií posilňuje pôsobenie inzulínu.
 

Podporuje chudnutie a svaly

Chróm sa podieľa tiež na budovaní svalov a spaľovaní tuku pri fyzickej aktivite, tiež pomáha organizmu ako zdroj energie využiť sacharidy. Aj tieto tvrdenia je však ešte potrebné podrobiť ďalšiemu výskumu.
 
Nedostatok chrómu môže mať za následok zhoršenie zraku a existuje preukázané spojenie medzi nízkou hladinou chrómu a zvýšeným rizikom vzniku zeleného zákalu.
 
Chróm spomaľuje stratu vápnika, teda pôsobí ako prevencia úbytku kostnej hmoty u žien počas menopauzy.
 
Nápomocný je v prípade chudnutia, pomáha totiž zvládnuť chute na sladké a podľa niektorých vedcov podporuje stratu tukovej hmoty a naopak stimuluje vznik svalovej hmoty.