Vápnik

Minerál, ktorý je zodpovedný za radu funkcií v tele, je súčasťou zubov a kostí

Vápnik patrí medzi najhojnejšie minerály v ľudskom tele. Väčšinu ho obsahujú kosti a zuby, zvyšok vápnika nájdeme v nervových bunkách, telesných tkanivách, krvi a ďalších telesných tekutinách.
 

Zuby a kosti v poriadku

Pre ľudské telo je obsah vápnika kľúčový. Napomáha vývoju a zachovaniu zdravých zubov a kostí, jeho dostatok v priebehu života pôsobí ako prevencia osteoporózy.
 
Vápnik ďalej napomáha organizmu v zrážanlivosti krvi, vysielaniu a prijímaniu nervových signálov, sťahovaniu a relaxácii svalov, uvoľňovaniu hormónov a ďalších látok plus napomáha udržaniu normálneho srdcového tepu.
 

Potrebujete horčík, fosfor a vitamín D

Vápnik obsahuje veľa potravín, medzi najlepšie zdroje sa však radia mliečne produkty. Mlieko, jogurty, syry či cmar obsahujú vápnik v takej forme, z ktorej ho je organizmus schopný absorbovať. Okrem toho je mlieko dobrým zdrojom fosforu a horčíka, ktoré organizmu napomáhajú vápnik správne využiť. Rovnako tak aj vitamín D je nevyhnutný pre správne využitie vápnika.
 
Medzi ďalšie zdroje vápnika radíme zelenú listovú zeleninu ako je brokolica, kel, kaleráb, repa, potom choi či čínska kapusta, morské ryby ako losos a sardinky a rôzne orechy a semienka (mandle, para orechy, slnečnicové semienka ...).