Citrónový olej

Olej získavaný lisovaním šupiek citrónu

Citrónový olej je jedným z olejov s najsilnejšou mikrobiálnou aktivitou zo všetkých esenciálnych olejov. Po tisíce rokov sa využíva v Ajurvédskej medicíne ako terapia radu zdravotných komplikácií, povzbudzuje a prečisťuje. Môže dodať energiu, podporiť metabolizmus, zlepšiť náladu a vyčistiť pleť, ale aj rôzne povrchy.

Obľúbený po tisícročia

Domovom citrusovníkov je Ázia, pre ich výnimočné účinky a liečbu infekčných ochorení ich využívali Egypťania a Rimania. Na obľube získali v stredoveku a predovšetkým novoveku, keď ich začali čoby liek proti skorbutu využívať anglickí námorníci.

Citrusový olej sa získava z lisovania citrusových šupiek za studena. Šupky obsahujú olejové mazové (siličné) žľazy. Po extrakcii nie je olej príliš viskózny a má bledú, zeleno-žltú farbu a ostrú, sviežu vôňu, ktorá je pripisovaná obsahu limonén.

Mimoriadne široké spektrum použitia

Jeho chemické zloženie dáva tomuto oleju vlastnosti, ktoré ho robia vhodným na využitie v kozmetike, aromaterapii, masážach a dokonca čistiacich prostriedkoch. Pôsobí protizápalovo, adstringentne, analgeticky, stimulačne, antimikrobiálne, proti hubovým ochoreniam, antioxidačne, antisepticky, zjemňuje a energizuje. Jeho hlavnými zložkami sú Limonene, α-pinén, Camphene, β-pinén, sabinen, myrcen, α-terpinen, Linalool, β -bisabolene, trans-α-Bergamotene, Nerol a Neral.

Čo všetko dokáže?

Pri topickej aplikácii podporuje krvný obeh, redukovať môže aj celulitídu či bolesti spojené s artrózou. Vďaka adstringentnému pôsobeniu obnovuje unavenú a povolenú pleť, ktorú navyše spevňuje. Pleti prepožičiava zdravý a zjemnený vzhľad.

Pri aplikácii na vlasy pôsobí ako tonikum, ktoré posilňuje vlasy a dodáva im zdravý vzhľad. Redukuje tiež prítomnosť lupín a vlasy zanecháva lesklé, bez mastného vzhľadu.

V prípade aromaterapie môže uľaviť od symptómov prechladnutia či chrípky, uľaviť pri depresiách a strese, tiež vám môže dodať energiu.

Citrónový olej možno tiež využiť ako základ pre čistiace produkty, pri zmiešaní s vodou ho možno používať na dlaždice v kúpeľni, okná, drevený nábytok a kovové povrchy, z ktorých odstraňuje pleseň a dodáva im lesk.