Draslík

Prvok z radu alkalických kovov a dôležitý stopový prvok pre organizmus

Draslík je najdôležitejší z alkalických prvkov v tele. Znižuje vysoký krvný tlak, pôsobí ako prírodné diuretikum, jeho dostatočné množstvo v organizme je kľúčové pre správne fungovanie kardiovaskulárnej sústavy, pre fungovanie svalov a pre rovnováhu kyselín v tele. Napomáha tiež regenerácii tkanív po poraneniach a uľavuje od prejavov alergií. Podieľa sa tiež na rozklade glukózy a je nevyhnutný pre premenu glukózy na energiu.

Draslík je vhodné dodávať telu navyše

Najviac draslíka nájdeme v tele vo svaloch, mozgu, nervoch, ale aj v pokožke a slizniciach žalúdka a čriev, a tiež v pečeni a obličkách. Medzi jeho najväčšie zdroje patria banány, paradajková šťava, obilné klíčky a hrozno.

Draslík je vhodné telu dodávať aj skrze potravinové doplnky, pretože dochádza k jeho úbytku v prirodzenej výžive, a to najmä kvôli konzumácii rafinovaných cukrov a vyprážaných jedál, ďalej po konzumácii diuretík, aspirínu, tabliet na chudnutie či kortizónu.

Mŕtvica kvôli draslíku

Ak je v organizme draslíka nedostatok, dochádza k zvýšeniu krvného tlaku a poškodeniu srdca. Napríklad mŕtvica u mladých osôb nebýva často zapríčinená krvnou zrazeninou, ale práve deficitom draslíka.

V organizme je však draslík možné zachovať iba, ak je prítomný aj horčík. Draslík sa vylučuje aj potením, čo má za následok častú únavu. Preto je vhodné dať si pri veľkom fyzickom výkone banán či hrozienka. Ďalej obsah draslíka v organizme znižuje tiež konzumácia alkoholu a kávy.

Pri nedostatku draslíka je možné pozorovať nadmernú únavu, bolestivé nafukovanie, nespavosť, nízku hladinu cukru v krvi, úbytok svalov.