Erektilná dysfunkcia

Neschopnosť udržať erekciu penisu, problémy s erekciou a jej kvalitou

Erektilná dysfunkcia označuje dlhodobé ťažkosti s dosiahnutím a udržaním erekcie, ktoré sa objavujú vo väčšine pokusov o sexuálny styk. Nejedná sa však o neplodnosť, erektilnej dysfunkcie sa skutočne týka výhradne dosiahnutie erekcie, nijako nesúvisí s plodnosťou.

Problémy s erekciou má polovica populácie

Medzi päťdesiatnikmi ide o problém postihujúci každého druhého muža, s rastúcim vekom je problém ešte častejší. Neschopnosť dosiahnuť erekciu sa však môže objaviť aj v mladšom veku.

Medzi najčastejšie rizikové faktory patrí cukrovka, ateroskleróza, hypertenzia, chirurgické výkony v oblasti panvy a fajčenie, teda všetko, čo môže ovplyvniť priechodnosť ciev a prekrvenie penisu.

Tiež užívanie niektorých typov liekov môže mať na erekciu neblahý vplyv (okrem iného lieky na vysoký krvný tlak, na žalúdočné vredy, antimykotiká), rovnako ako zlá životospráva, nadmerná konzumácia alkoholu či iných návykových látok a psychické problémy vyplývajúce napríklad zo stresu. Erektilná dysfunkcia môže byť však aj prejavom niektorého zo závažných ochorení ako je cievna mozgová príhoda, infarkt či cukrovka.

Dva typy problémov s erekciou

Typicky sa erektilná dysfunkcia delí podľa príčiny na dva typy:

  • Organická, ktorú ďalej rozdeľujeme na cievnu, neurogénnu a ďalšie, k problémom s erekciou tu dochádza kvôli fyzickému zdravotnému stavu človeka
  • Psychogénna, keď je príčinou problémov s erekciou mentálny stav človeka

Riešenie problémov

Poruchy erekcie je v súčasnosti možné riešiť liekmi na predpis, ktoré zaistia väčší prívod krvi do penisu, alebo výživovými doplnkami, ktoré sľubujú lepšie prekrvenie a citlivosť pohlavných orgánov.