Exfoliácia

Proces odstraňovania vrchnej vrstvy odumretých buniek z povrchu tváre alebo pokožky tela

Exfoliácia zahŕňa odstránenie najstarších mŕtvych kožných buniek z povrchu kože. Tento proces sa za účelom zachovania zdravia pokožky využíva už mnoho rokov, napríklad počas mikrodermabrázie či chemického peelingu. Môže byť dosiahnutá mechanickou či chemickou cestou.
 
Exfoliácia má svoj pôvod v starom Egypte. V stredoveku sa ako chemický exfoliant využívalo víno (vďaka obsahu kyseliny vínnej ako aktívne látky). V Ázii sa exfoliácia začala praktizovať zhruba pred sto rokmi. Slovo exfoliácia pochádza z latinského výrazu exfoliare čiže strácať listy.
 

Typy:

Mechanická exfoliácia

Tento proces možno opísať ako fyzické drhnutie pleti abrazívnym ("brúsnym") materiálom. Medzi tieto mechanické exfolianty patria napríklad rôzne tkaniny z mikrovlákna, adhézne exfoliačné archy, tvárové scruby (mydlá) s mikroperličkami, krepovaný papier, drvené marhuľové jadrá či mandľové škrupiny, kryštály soli či cukru, pemza a abrazívne materiály ako huby, lufy, kefy. Osoby trpiace suchou pleťou by sa mali vyhnúť využívaniu peelingov s hrubými materiálmi ako napríklad pemzou. Jej využitie je naopak vhodné pre exfoliáciu suchej kože v oblasti chodidiel. Medzi mechanickú exfoliáciu radíme aj mikrodermabráziu.
 
Šetrná mechanická exfoliácia je vhodná ako súčasť pravidelnej starostlivosti o pleť.
 

Chemická exfoliácia

Medzi chemické exfolianty sa radia látky obsahujúce kyselinu salicylovú, kyselinu glykolovú, ovocné enzýmy, kyselinu citrónovú alebo kyselinu jablčnú, ktoré sa aplikujú v rôznych stupňoch koncentrácie kozmetickým či lekárskym profesionálom na pokožku. Je tiež možné tieto prípravky aplikovať sám doma, avšak v nízkej koncentrácii. Chemická exfoliácia využíva aj produkty obsahujúce alfa-hydroxylové kyseliny, beta-hydroxylové kyseliny či enzýmy, ktoré uvoľňujú substancie držiace spojené kožné bunky, čím umožnia ich šetrné odstránenie. Tento typ exfoliácie sa odporúča v prípade jaziev, vrások, akné či hyperpigmentácie.
 

Ďalšia možnosť

Okrem chemickej a mechanickej exfoliácie je možné vykonať exfoliáciu aj v rámci odstránenia chĺpkov na pokožke voskom, epilačným krémom, cukrovou pastou a dokonca aj holením "na mokro" žiletkou.