Fyzikálna slnečná ochrana

Inak tiež minerálna slnečná ochrana, fyzicky blokuje dopad slnečných lúčov na kožu

Fyzikálna (minerálna) slnečná ochrana obsahuje UV filtre, ktoré odrážajú, rozptyľujú a blokujú slnečné žiarenie. Najbežnejšie používané minerálne UV filtreoxid zinočnatý a oxid titaničitý, ktoré zriedkakedy spôsobia alergickú reakciu či podráždenia pleti. Opaľovacie krémy využívajúce tieto filtre ako aktívne látky sú preto vhodné pre osoby s citlivou pleťou alebo malé deti.

Dva hlavné fyzikálne filtre

  • Oxid titaničitý je prirodzene sa vyskytujúci sa minerál obsahujúce biely pigment, ktorý odráža ultrafialové žiarenie. Po vystavení ultrafialovému žiareniu naviac zostáva stabilný a na rozdiel od mnohých iných chemických filtrov na slnečnom žiarení nedegraduje.
  • Oxid zinočnatý je ďalším minerálom, ktorý sa prirodzene vyskytuje v prírode, väčšinou sa však vytvára synteticky. Rovnako ako oxid titaničitý rozptýli a odráža UV lúče a zabraňuje ich priamemu vplyvu na kožu. Je efektívny voči UVA a UVB žiarenia.

V niektorých kozmetických produktoch môžu tieto látky na pleti utvárať jemný biely film, kvôli ktorému sa mu ľudia vyhýbajú. V súčasnosti už existujú aj sofistikované produkty s fyzikálnou ochranou, ktoré film na koži neutvárjú. Tie zvyčajne obsahujú kombináciu chemických a fyzikálnych filtrov.