Minerálna slnečná ochrana

Produkty, ktoré chránia pleť pred ultrafialovým žiarením prostredníctvom minerálnych látok, nie chemických

Spôsoby, ako kozmetické produkty chránia pleť pred potenciálne škodlivým ultrafialovým žiarením, sú dva - využívajú buď minerálnych alebo chemických filtrov.

Minerálne filtre blokujú dopad ultrafialových lúčov na pleť fyzicky. Využívajú k tomu typicky oxid zinočnatý a oxid titaničitý. Tie lúče odrážajú od kože a rozptyľujú a chránia ako pred UVB, tak aj pred UVA žiarením. Oproti tomu chemická slnečná ochrana lúče absorbuje a pomocou chemickej reakcii na koži neutralizuje.

Nižšie riziko podráždenia

K pleti vďaka tomu môže byť minerálna slnečná ochrana jemnejšia ako chemická. Zinok sa zvyčajne nachádza na v produktoch určených na upokojenie ekzémov a vyrážok, riziko podráždenia kože po aplikácii produktu s minerálnou slnečnou ochranou je preto nižšie ako v prípade chemickej ochrany.

Minerálne filtre sú fotostabilné, čo znamená, že sa pod vplyvom slnečného žiarenia nerozkladajú. Opakovať aplikáciu ochranného produktu je teda potrebné iba v prípade veľkého potenia sa, plávania či pri športe, keď hrozí riziko, že si ochrannú vrstvu fyzicky zotriete.