HDL cholesterol

Tzv. "dobrý" cholesterol

HDL cholesterol je prezývaný "dobrým" cholesterolom preto, že z krvného obehu odstraňuje škodlivý LDL cholesterol. Jeho dostatočná hladina vďaka tomu môže znižovať náchylnosť ku kardiovaskulárnym ochoreniam, ale pozor - jeho nedostatok môže riziko zvyšovať.

Skratka HDL pochádza z anglického výrazu "high-density lipoprotein", teda vysokohustotný lipoproteín. Každá jednotka HDL cholesterolu pozostáva z cholesterolového stredu, ktorý obklopuje lipoproteín. Oproti ostatným typom cholesterolu má táto častica vysokú hustotu, odtiaľ pramení označenie vysokohustotný. Aby mohol cholesterol putovať krvným obehom, potrebuje transportačné činidlo, teda práve lipoproteín. Cholesterol totiž nie je len škodlivý, v skutočnosti sa jedná o základný typ tuku nevyhnutný pre fungovanie organizmu a všetkých telesných buniek.

Ako zlepšuje HDL cholesterol stav kardiovaskulárnej sústavy?

Pozitívne pôsobí na škodlivý LDL cholesterol. Vyhľadáva v krvnom obehu jeho molekuly, ktoré redukuje a odosiela ich smerom do pečene, kde dôjde k ich premene. HDL cholesterol navyše pôsobí blahodárne na krvné cievy, z ktorých vnútorných povrchov odstraňuje usadený povlak a neutralizuje ich poškodenie.

Ako navýšiť hladinu HDL cholesterolu?

Zlepšite svoj životný štýl - prestaňte fajčiť, zaraďte pravidelnú fyzickú aktivitu a snažte sa udržať si optimálnu telesnú váhu, alebo hmotnosť aspoň upravte. Ďalšia možnosť je samozrejme úprava hladiny cholesterolu medikáciou (statíny).