Hypertrofická jazva

Typ jazvy, ktorý vystupuje nad okolitú pokožku

Hypertrofická jazva je stav kože, ktorý charakterizuje uloženie nadmerného množstva kolagénu. Ten objemovo navyšuje jazvu, avšak nie až do tak vysokého stupňa ako v prípade keloidnej jazvy. Rovnako ako jazva keloidná sa formuje aj hypertrofická jazva v oblastiach postihnutých akné, s piercingom alebo v prípade porezania či popálenia. Tieto jazvy často obsahujú nervy a krvné cievky. Zvyčajne dochádza k ich rozvoju po traumatickom zranení, v rámci ktorého došlo k poškodeniu hlbokých vrstiev dermis. Aj mechanický tlak na zranenie je považovaný za jednu z hlavných príčin vzniku hypertrofickej jazvy.
 
Hypertrofické jazvy sú červené a tuhé, môžu svrbieť alebo byť bolestivé. Nezväčšujú svoj objem za hranice pôvodnej veľkosti zranenia (na rozdiel od keloidov). Naberať na hrúbke však tieto jazvy môžu až po dobu šiestich mesiacov od zranenia. Vzhľad jaziev sa môže zlepšiť po roku až dvoch, človeka však môžu obmedzovať, a to buď pretrvávajúcim svrbením alebo obmedzenou hybnosťou tkaniva, ak jazva vznikla v blízkosti kĺbu.
 
Niektorí ľudia majú dedičnú náchylnosť k vzniku tohto typu jaziev. Prevencia vzniku hypertrofických jaziev v podstate neexistuje.