Kolostrum

Mledzivo

Kolostrum (mledzivo) čiže prvé mlieko je typom materského mlieka, ktoré produkujú prsné žľazy v neskorých fázach tehotenstva a počas niekoľkých málo dní po pôrode, keď ešte nedochádza k produkcii samotného materského mlieka. V doplnkoch stravy a lekárstve sa najčastejšie využíva mledzivo hovädzie, ktoré je husté, lepkavé a má žltkastú farbu. Rovnaký vzhľad má aj mledzivo ľudské, ktoré obsahuje vo vysokej koncentrácii živiny a protilátky.

Nabité látkami

Mledzivo všeobecne obsahuje veľa sacharidov, bielkovín, protilátok, vitamínov a minerálov a naopak minimum tuku, ktorý novorodenci ťažko trávia. Pretože majú novorodeniatka veľmi malú tráviacu sústavu oproti dospelým, je pre nich mledzivo vhodným zdrojom základných živín, pretože ich obsahuje vo veľkej koncentrácii v relatívne malom objeme.

Mledzivo má mierne laxatívny účinok, čím u novorodencov uľahčuje vylúčenie prvej stolice. Tá obsahuje nadbytočný bilirubín, odpadový produkt tvorený odumretými červenými krvinkami, vznikajúci vo veľkom množstve počas pôrodu kvôli úbytku množstva krvi.

Dôležité pre imunitu

Kolostrum obsahuje mnoho druhov protilátok zvaných sekrečný imunoglobulín (IgA), ktorý u detí napomáha ochrane mukóznych membrán v krku, pľúcach a črevách. Obsahuje tiež veľké množstvo leukocytov, ktoré organizmus chránia pred vírusmi a baktériami. Popri tom obsahuje ľudské kolostrum rastové modulátory, ktoré uľahčujú predčasne narodeným dojčatám privyknúť na dojčenie. Konzumácia mledziva napomáha navyše ustanoviť zdravú črevnú mikroflóru. Čo sa týka protilátok v kravskom mledzive, obsahuje ich asi 100x viac než bežné kravské mlieko.

Športovci môžu kolostrum užívať pre intenzívnejšie pálenie tukov, rast svalovej hmoty, zlepšenie výdrže a vitalitu, rovnako ako aj na zlepšenie športového výkonu. Mledzivo podporuje aj imunitný systém, stimuluje hojenie, obnovu nervových poškodení, podporuje psychiku, spomaľuje starnutie organizmu a chráni organizmus pred plesňami a ďalšími patogénmi, využíva sa aj pri zápaloch čriev (kolitíde).