Kurkuma

Exotické korenie

Korenie kurkuma sa na indickom kontinente využíva vyše dva a pol tisíc rokov, rovnako ho poznáme z Číny aj východnej a západnej Afriky či Jamajky, kam sa dostala v 18. storočí. V súčasnosti je pestovaná v oblastiach trópov.

Základ kari

Spočiatku bola kurkuma, respektíve kurkumovník dlhý, pravdepodobne kultivovaná ako farbivo, onedlho sa však prišlo na jej využitie čoby dochucovadla alebo tiež v kozmetike. Už v 13. storočí písal o tomto korení svetobežník Marco Polo. Kurkuma je kľúčovou zložkou práškového korenia karí, ktorému tento koreň prepožičiava žiarivú žltú farbu.

Rad benefitov

V juhovýchodnej Ázii sa kurkuma po stáročia využíva aj pre benefity, ktoré môže priniesť ľudskému organizmu. Ako súčasť Ajurvédy je známa už od roku 250 pred Kristom, kedy ju preslávený indický lekár Sušrúta vo svojom diele opísal ako liek pre úľavu pri otrave jedlom. Kurkuma obsahuje aktívne látky kurkuminoidy, z ktorých hlavný je kurkumín. Ten v organizme pôsobí protizápalovo, antibakteriálne a antimikrobiálne, podporuje zdravie srdca a kĺbov a podľa niektorých prameňov inhibuje delenie niektorých typov rakovinových buniek.

Kurkuma bola dlho známa pod názvom "šafran chudobných", práve preto, ako krásne žlté sfarbenie prepožičiava jedlu. Ako korenie býva koreň kurkumy varený s jedlom, alebo môže byť uvarený vo vode, vysušený, olúpané a následne pomletý, z čoho vznikne typický silne aromatický prášok. Ten je možné okrem korenia využiť aj na výrobu kurkumového oleja, obľúbenej zložky kari pasty. Popri tom visí často koreň kurkumy v indických domácnostiach v kuchyni ako talizman pre šťastie a niekedy sú malé korienky kurkumy pre šťastie priväzované priamo ku kuchynskému náčiniu. V Európe a USA sa kurkuma používa predovšetkým ako farbivo v potravinárstve, farmácii a textilnom priemysle.